Ford
fot. Unsplash.com

Ford mocniej stawia na autonomiczną jazdę

Ford postanowił rozszerzyć współpracę z firmą Mobileye, która zajmuje się technologią autonomiczne jazdy. Producent tym samym chce ulepszyć systemy, które znajdą się w jego samochodach.

Ford rozszerza swoją współpracę z firmą Mobileye, co jasno wskazuje na to, iż amerykańskie przedsiębiorstwo jest bardzo mocno zainteresowane autonomiczną jazdą oraz powiązanymi technologiami. Firma Mobileye, należąca do Intela, pozwoli Fordowi ulepszyć istniejące rozwiązania wspierające kierowcę podczas jazdy: chodzi między innymi o ostrzeganie przed kolizją z przodu, wykrywanie rowerzystów oraz pieszych i pojazdów, a także trzymanie się konkretnego pasa podczas jazdy.

Ford będzie kusił pojazdami nowej generacji

Ford współpracuje z Mobileye oraz Intelem od lat, jednak dopiero teraz marka jasno dała do zrozumienia, iż użytkownicy pojazdów nowej generacji mogą liczyć na większe wsparcie dotyczące autonomicznych technologii.

Ford chce postawić w szczególności na swoją technologię Ford Co-Pilot360 i wykorzystać do jej działania oprogramowanie do przetwarzania obrazu oraz procesory od Mobileye. Ulepszenia będą dotyczyły pierwszego oraz drugiego poziomu autonomiczności w autach Forda. Pierwszy poziom oznacza zautomatyzowane kierowanie i przyspieszanie oraz hamowanie, a poziom drugi, to nic innego, jak wspomaganie podczas sterowania oraz podczas przyspieszania i hamowania pojazdu.

Mobileye będzie także wspierało w autach Forda nadchodzącą funkcję Active Drive Assist, umożliwiającą prowadzenie bez użycia rąk. Ford ma oceniać także wykorzystanie systemu Mobileye Roadbook, który umożliwia tworzenie map o wysokiej rozdzielczości na podstawie zanonomizowanych danych.

Ford
fot. Unsplash.com

Konkurencja dla Tesli rośnie

Okazuje się, iż wysiłki Forda w segmencie autonomicznych samochodów oraz autonomicznej jazdy są naprawdę znaczące. Oprócz inwestycji 4 miliardów dolarów do 2023 roku na rozwój opisywanych rozwiązań, Ford zajął miejsce zaraz po Waymo w kontekście strategii oraz wykonania.

Mobileye z kolei kontynuuje swoją ekspansję. Firma chce wykorzystać swoje technologie także w autonomicznych, zaawansowanych taksówkach, które w przyszłości miałyby znaleźć się na ulicach największych miast świata.