Generator muzyki oparty o AI (źródło: Udio)
Generator muzyki oparty o AI (źródło: Udio)

Oto nowy generator muzyki. Tworzy niezłe kawałki i jest darmowy

Byli pracownicy Google DeepMind stworzyli nowatorskie narzędzie syntetyzujące dźwięki. Generator muzyki o nazwie Udio pozwala na opracowanie utworu na podstawie przesłanego opisu tekstowego. Póki co oprogramowanie w wersji beta dostępne jest bez opłat.

Generatory AI mnożą się w oczach

Sztuczna inteligencja intensywnie się rozwija. W wyścigu o najlepsze narzędzia uczestniczą najwięksi giganci technologiczni. Dotychczas najbardziej popularne są chatboty, czyli generatory tekstu, oraz programy do tworzenia obrazów w oparciu o przesłany opis. Specjaliści pracują także nad kolejnymi usługami dla internautów, które pozwolą na generowanie muzyki.

Generator muzyki oparty o AI (źródło: Udio)
Generator muzyki oparty o AI (źródło: Udio)

Byli pracownicy zespołu Google DeepMind opracowali Udio. Narzędzie to jest syntezatorem muzyki, który do swojego działania wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji. Generator może zająć się tworzeniem dźwięków, wyróżniających się wysoką jakością, a jego działanie opiera się o przesyłane podpowiedzi tekstowe. Nowe narzędzie pozwala na stworzenie utworów muzycznych w zakresie gatunkowym od muzyki klasycznej, przez country, kwartet na fortepianie, pop, aż po hip hop czy hard rock.

Funkcjonalność narzędzia twórców z DeepMind

Udio wzbudza ogromne zainteresowanie, ale i spore obawy wśród popularnych artystów, którzy zwyczajnie obawiają się, że sztuczna inteligencja może obniżyć ich przychody, a nawet pozbawić ich pracy. Popularni twórcy, a wśród nich m.in. Stevie Wonder, Pearl Jam czy Nicki Minaj, podpisali się nawet pod otwartym listem organizacji Artist Rights Alliance (ARA) krytykującym narzędzia AI.

Nowy generator muzyki byłych twórców z Google DeepMind nie jest idealny, a przed specjalistami jeszcze sporo pracy. Narzędzie wypada gorzej w porównaniu do Suno AI, opracowanego przez MIT. Jak twierdzą użytkownicy z Arstechnica, którzy wypróbowali już technologię udostępnioną za darmo w wersji beta – przykładowe próbki dostępne na stronie najprawdopodobniej zostały skrupulatnie dobrane, a przy ich tworzeniu spory udział brali ludzie.

Aby skorzystać z możliwości Udio konieczne jest założenie konta. Po przejściu tego procesu każdy użytkownik może za darmo (przynajmniej póki co) wypróbować funkcjonalność narzędzia. Wystarczy przesłać podpowiedź tekstową na temat tworzonego utworu, przebieg piosenki oraz określić pożądany gatunek muzyczny. Program generuje dwie propozycje fragmentów, które można udostępnić m.in. w mediach społecznościowych.

Metoda wykonania nie jest do końca znana, jednak jak przewiduje Arstechnica prawdopodobnie jest to model dyfuzyjny, podobny do tego zastosowanego w narzędziu Stability AI znanym pod nazwą Stable Audio.