Gigantyczna inwestycja Apple w Niemczech. Cel: 5G i 6G
fot. Apple

Gigantyczna inwestycja Apple w Niemczech. Cel: 5G i 6G

Firma Apple poinformowała o planach inwestycyjnych na terenie Europy. Już wkrótce, na terenie Niemiec, powstanie jedno z największych centrów badawczo-rozwojowych amerykańskiego producenta.

Modemy Apple powstaną w Europie

O ile Apple jest w stanie samodzielnie produkować układy SoC do smartfonów (a od niedawna również do komputerów), tak w dalszym ciągu nie opracowało własnego modemu. W praktyce oznacza to konieczność korzystania z rozwiązań dostarczanych przez podmioty zewnętrzne. W tym konkretnym przypadku mowa o modemach produkowanych przez firmę Qualcomm.

Nie od dziś wiadomo, że Apple dąży do niezależności technologicznej, dlatego postanowiono jak najszybciej zakończyć współpracę z dostawcami również w kwestii produkcji modemów. Dzięki ogromnej inwestycji w Niemczech, już za niedługo Apple osiągnie niezależność również w dziedzinie łączności.

Miliard euro w trzy lata

Z komunikatu prasowego Apple dowiadujemy się, że European Center for Chip Design, czyli Europejskie Centrum Projektowania Chipów powstanie w Monachium. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku, a jej koszt, w ciągu najbliższych trzech lat, przekroczy miliard euro.

Nowe centrum badawczo-rozwojowe Apple zajmie powierzchnię około 30 kilometrów kwadratowych i jak wszystkie nowe budynki Apple, będzie korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

European Center for Chip Design, zapewne niedługo po powstaniu, zaprezentuje światu pierwsze modemy, które zainstalowane zostaną w smartfonach iPhone i tabletach iPad. Zapewne początkowo będą to modemy 5G, jednak należy się spodziewać, że pracownicy centrum będą aktywnie uczestniczyć również w rozwoju technologii kolejnej generacji.