Obrazek przedstawia logo serwisu GitHub.

GitHub wprowadza nowe narzędzie: Copilot ma ułatwić pisanie kodu

Jeśli ktoś interesuje się komputerami trochę bardziej „od kuchni” to na pewno chociaż raz trafił na stronę GitHub. Ten serwis internetowy przeznaczony do programowania oraz udostępniania innym swoich projektów ciągle się rozwija. W zeszłym roku GitHub wprowadził własne zintegrowane środowisko programistyczne (Integrated Development Environment, IDE), co umożliwiło użytkownikom programowanie w przeglądarce. Niedawno dodał do swojego portfolio nowe narzędzie, które ma przyspieszyć proces pisania kodu – GitHub Copilot.

Warto wspomnieć, że Copilot został stworzony we współpracy z OpenAI, kalifornijską firmą prowadzącą badania w dziedzinie sztucznej inteligencji, oraz że to właśnie na AI się opiera. Jak podaje portal The Next Web, „narzędzie było trenowane na dużych zbiorach danych zawierających publiczne kody źródłowe”. W ten sposób Copilot może teraz sugerować programistom jakie linie kodu czy też funkcje za chwile zastosują. Ale to nie wszystko.

GitHub stawia na AI

Nowe narzędzie w portfolio GitHuba ma wykorzystywać AI, żeby uczyć się jak konkretny programista pisze swój kod, dzięki czemu z czasem będzie coraz bardziej funkcjonalne. Pozostałe możliwości Copilota to m.in. „autouzupełnianie kodu, który się powtarza, zamiana komentarzy i opisów w działający kod oraz pomoc w przeprowadzaniu testów skończonego programu”.

Docelowo to narzędzie ma sprawić, że programista będzie budował tak samo funkcjonalne programy jak wcześniej, ale szybciej i przy wykorzystaniu mniejszej liczby linii kodu. Niestety, Copilot jest na razie dostępny tylko jako swego rodzaju „podgląd techniczny”, więc jeśli ktoś chciałby go przetestować, to powinien spróbować poprzez tą stronę. Copilot, zgodnie z informacjami The Next Web, wspiera wiele języków programowania, ale „najlepiej współpracuje z Pythonem, JavaScript, TypeScript, Ruby oraz Go”.

Obrazek przedstawia jak działa narzędzie GitHub Copilot.
Copilot działa w mniej więcej taki sposób jak na powyższym obrazku. fot.The Next Web

Copilot nie był pierwszy, ale GitHub może mieć istotną przewagę

Taki typ narzędzia jakim jest Copilot pojawił się już na rynku. Jednymi z popularniejszych jest Codata, z której korzystało około milion użytkowników a, jeśli wierzyć źródłom, pozwala pisać kod 25% szybciej. Ponadto na rynku działa również Kite, który jest co prawda skupiony na programowaniu w języku Python, ale może się pochwalić 250 tysiącami użytkowników. Patrząc na popularność asystentów programowania opartych na AI, można zadać sobie pytanie czy jest tu miejsce dla kolejnego nowicjusza?

Moim zdaniem – tak. Główną siłą GitHuba jest jego popularność. Na początku zeszłego roku miał około 40 milionów aktywnych użytkowników. Jeśli Copilot wyjdzie już z etapu beta i będzie działał bezawaryjnie, myślę, że spora część tych osób może zacząć z niego korzystać. GitHub na ten moment musi się jedynie upewnić, że nowe narzędzie będzie wygodne w korzystaniu.