Dzięki specjalnej aplikacji możesz sprawdzić, co dokładnie znajduje się po drugiej stronie globu od miejsca, w którym aktualnie przebywasz.
Google przywraca dziecięce marzenia
Zapewne wielu z nas, będąc jeszcze w wieku dziecięcym, zastanawiało się co by było, gdybyśmy przekopali się przez Ziemię. Gdzie byśmy wyszli? Czy to w ogóle byłoby możliwe? Czy może pod powierzchnią naszej planety kryją się krainy i stworzenia rodem z „Podróży do wnętrza Ziemi” Juliusza Verne’a?
Teraz, kiedy dziecięca fantazja raczej odeszła w niepamięć, wiemy już, że dosłowne przekopanie się na drugą stronę globu jest niemożliwe. Jeśli jednak ciekawość dalej co jakiś czas się do Was odzywa, z pomocą przychodzi Google i ich nowy projekt – Floom. Jak on działa i jakie wymagania musi spełniać nasze urządzenie?
Otóż do uruchomienia Flooma nie potrzeba wiele – wystarczy wejść na jego stronę za pomocą przeglądarki Chrome na urządzeniu z Androidem. Następnie należy oczywiście przyznać odpowiednie uprawienia – strona poprosi nas o możliwość lokalizacji urządzenia oraz dostęp do kamery. Następnie należy skierować kamerę na podłogę – czasem trzeba zrobić kilka kroków.
W zależności od ustawienia naszego telefonu aplikacja pokaże oczywiście inne miejsce, do którego prowadzi tunel. W moim przypadku przekop mógłby być ryzykowny – jedynym lądem, na który udało mi się natrafić, była położona na samym środku Oceanu Spokojnego w archipelagu Tonga wyspa Tongatapu. Floom pozwala również na obejrzenie lokalizacji w Google Maps.
Floom wykorzystuje WebXR – platformę, której celem jest wprowadzenie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do sieci na większą i łatwiej dostępną skalę. W rodzinie WebXR znajdziemy również m.in. Measure Up, aplikację umożliwiającą pomiary przestrzeni i obiektów w rozszerzonej rzeczywistości. Całe portfolio tej platformy można znaleźć na stronie eksperymentów Google. Deweloperzy nie podali jeszcze niestety potencjalnych terminów udostępnienia tych aplikacji dla użytkowników iOS.