Google pozwoli Ci "przekopać" się na drugą stronę globu

Google pozwoli Ci „przekopać” się na drugą stronę globu

Dzięki specjalnej aplikacji możesz sprawdzić, co dokładnie znajduje się po drugiej stronie globu od miejsca, w którym aktualnie przebywasz.

Google przywraca dziecięce marzenia

Zapewne wielu z nas, będąc jeszcze w wieku dziecięcym, zastanawiało się co by było, gdybyśmy przekopali się przez Ziemię. Gdzie byśmy wyszli? Czy to w ogóle byłoby możliwe? Czy może pod powierzchnią naszej planety kryją się krainy i stworzenia rodem z „Podróży do wnętrza Ziemi” Juliusza Verne’a?

Teraz, kiedy dziecięca fantazja raczej odeszła w niepamięć, wiemy już, że dosłowne przekopanie się na drugą stronę globu jest niemożliwe. Jeśli jednak ciekawość dalej co jakiś czas się do Was odzywa, z pomocą przychodzi Google i ich nowy projekt – Floom. Jak on działa i jakie wymagania musi spełniać nasze urządzenie?

Otóż do uruchomienia Flooma nie potrzeba wiele – wystarczy wejść na jego stronę za pomocą przeglądarki Chrome na urządzeniu z Androidem. Następnie należy oczywiście przyznać odpowiednie uprawienia – strona poprosi nas o możliwość lokalizacji urządzenia oraz dostęp do kamery. Następnie należy skierować kamerę na podłogę – czasem trzeba zrobić kilka kroków.

google
Foto: experiments.withgoogle.com

W zależności od ustawienia naszego telefonu aplikacja pokaże oczywiście inne miejsce, do którego prowadzi tunel. W moim przypadku przekop mógłby być ryzykowny – jedynym lądem, na który udało mi się natrafić, była położona na samym środku Oceanu Spokojnego w archipelagu Tonga wyspa Tongatapu. Floom pozwala również na obejrzenie lokalizacji w Google Maps.

Floom wykorzystuje WebXR – platformę, której celem jest wprowadzenie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do sieci na większą i łatwiej dostępną skalę. W rodzinie WebXR znajdziemy również m.in. Measure Up, aplikację umożliwiającą pomiary przestrzeni i obiektów w rozszerzonej rzeczywistości. Całe portfolio tej platformy można znaleźć na stronie eksperymentów Google. Deweloperzy nie podali jeszcze niestety potencjalnych terminów udostępnienia tych aplikacji dla użytkowników iOS.