Google uDepth to technologia analizy głębi wykorzystująca podczerwień. Dostępna jest w najnowszych smartfonach producenta – Pixel 4 i Pixel 4 XL. Jak wynika z opublikowanego niedawno materiału, potrafi znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.
uDepth – podczerwień i coś więcej
Od strony sprzętowej uDepth może nieco przypominać technologię Face ID stosowaną przez Apple. Tyle, że tutaj, oprócz projektora kropek mamy nie jedną, a dwie kamery rejestrujące powstały obraz. Dzięki temu, analiza obrazu ma być jeszcze bardziej precyzyjna i zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. A skoro bezpieczeństwa, to, podobnie jak w przypadku konkurencji, również rozrywki.
W przypadku uDepth równie ciekawa, co warstwa sprzętowa, jest jego warstwa software’owa. Wszystko dlatego, że znajdziemy tam sporo rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.
Analiza obrazu dokładniejsza niż kiedykolwiek
Jakiś czas temu na łamach oiot.pl pisaliśmy o Nvidii, która w swoich najnowszych kartach graficznych wykorzystuje technologię DLSS 2.0, zwiększającą rozdzielczość obrazu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki algorytmom SI opracowanym przez Google tutaj działa to dość podobnie. Z obrazu o relatywnie niskiej jakości uDepth jest w stanie stworzyć grafikę niemal fotorealistyczną, przestrzenną grafikę.
Co to oznacza w praktyce? Bardzo wysoki poziom zabezpieczeń smartfona gdy ten jest odblokowywany twarzą, rozbudowane możliwości edycji zdjęć w postprodukcji, możliwość robienia zdjęć z efektem głębi czy znacznie dokładniejszą animację z wykorzystaniem twarzy. To oczywiście tylko przykłady, a kreatywność twórców aplikacji, którzy będą mogli skorzystać z API uDepth, jest nieograniczona.
Przekonaj się sam!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem Pixela 4 (również w wersji XL)? To świetnie! Na dedykowanej stronie internetowej firma Google udostępnia aplikację, dzięki której będziesz mógł samodzielnie sprawdzić, co oferuję uDepth i jak daleko sięgają jego możliwości. Przekonasz się również o tym, co potrafi umieszczony w Twoim smartfonie procesor sieci neuronowej – Pixel Neural Core.
Aplikację można pobrać z tego linku. Jako, że jest to jedynie testowy podgląd, nie zostanie (na tę chwilę) umieszczona w sklepie Google Play, stąd należy ją zainstalować samodzielnie z pliku .apk. To nic trudnego, a zabawa może być przednia.