Helsinki testowały roboty do sprzątania ulic
trombia.com

Helsinki testowały roboty do sprzątania ulic

Stolica Finlandii czyni kolejny krok w stronę ekologii.

Helsinki zielonym miastem?

O tym, że Finowie nie boją się stosowania nowych technologii do potrzeb miejskich pisaliśmy już jakiś czas temu. Teraz chcą oni zrobić jeszcze jeden krok w tej dziedzinie – zastosować autonomiczne roboty do sprzątania ulic w Helsinkach.

Robotem tym jest Trombia Free – produkt firmy z Kuopio. Jedną z większych zalet tego urządzenia ma być niska hałaśliwość, co z kolei umożliwia przeprowadzanie czynności sprzątających w nocy, z minimalnym wpływem na zakłócanie ruchu ulicznego. Dodatkowo, zgodnie z duchem czasu, Trombia Free jest całkowicie nieemisyjna i potrzebuje tylko 15% energii, jaką przeznaczono by na użycie „konwencjonalnych” maszyn czyszczących.

Robot potrafi też oczywiście wykryć ruch pieszych czy pojazdów, rozpoznaje też przeszkody. Podczas testów jednak ciągle towarzyszył jej operator. Dodatkowo Trombia Free może operować w każdych warunkach atmosferycznych – jak to ujęli jej twórcy na oficjalnej stronie, „wykona swoje zadanie niezależnie od pogody”. Jakie rozmiary osiąga ten sprzęt? Sami zobaczcie na wideo ze sprzątania chodnika w Helsinkach:

Podczas testów Trombia Free poruszała się wieczorami od poniedziałku do piątku po dzielnicy Jätkäsaari. Jak twierdzą projektanci, jest to idealna okolica do testowania rozwiązań z zakresu smart cities – posiada zatłoczone ulice oraz rozbudowaną infrastrukturę pieszo-rowerową. Pozwala to na przekonanie się, jak wypada wydajność tego urządzenia w praktyce, w warunkach jak najbardziej „codziennych”.

Wśród zalet swojego produktu twórcy wymieniają również m.in. integrację z systemami inteligentnych miast. Czy Trombia Free faktycznie okaże się tak użytecznym rozwiązaniem i czy w przyszłości wyprze „tradycyjne” maszyny sprzątające? Bez wątpienia dla miast celujących w niskoemisyjność i automatyzację rozwiązania takie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Na razie brak jeszcze dokładnych informacji co Helsinki zadecydują w sprawie Trombii Free.