Inżynierowie z MIT opracowali nową metodę generowania hologramów przy użyciu sztucznej inteligencji oraz specjalnie zaprojektowanego modelu. Okazuje się, że nową metodę da się wykorzystać do generowania hologramów „na żywo”. Cały pomysł został nazwany holografią tensorową. Co lepsze, pomysł od MIT jest w stanie zadziałać zarówno na smartfonie, jak i laptopie.
Naukowcy z MIT twierdzą, iż obecne zestawy do wirtualnej rzeczywistości mogą wywoływać u użytkowników mdłości, ponieważ VR symuluje oglądanie obrazu w trójwymiarze na stałym wyświetlaczu 2D. Naukowcy są przekonani, że lepszym sposobem oglądania oraz interakcji z treściami są hologramy 3D. Hologramy mogą zapewnić doskonałą reprezentację rzeczywistości, a także zmienić perspektywę w zależności od pozycji widza.
Hologramy w 3D to przyszłość?
Naukowcy pracowali nad stworzeniem hologramów generowanych komputerowo, ale ten proces wymagał superkomputera do przeprowadzenia ogromnej ilości symulacji fizycznych. Było to nie tylko czasochłonne, ale również skutkowało słabymi rezultatami. Nowa metoda od MIT umożliwia tworzenie niemalże natychmiastowych hologramów. Całość wykorzystuje metodologię opartą na uczeniu maszynowym i jest wystarczająco wydajna, aby szybko działać na smartfonie lub laptopie.
Holografia tensorowa, jak twierdzi Liang Shi z MIT może urzeczywistnić cel rozwijany od 10 lat – to nic innego, jak zwiększenie dostępności wyświetlaczy holograficznych. Shi uważa również, że holografia może zostać wprowadzona w takie dziedziny, jak VR i druk 3D.
Tradycyjne hologramy wymagają superkomputera klastrowego, aby przeprowadzać symulację opartą na fizyce. Wygenerowanie pojedynczego obrazu holograficznego przy pomocy odpowiedniego modelu sztucznej inteligencji zajmuje kilka sekund, maksymalnie minut.