Wynalazkom, które mogą znacząco poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych zawsze przyglądamy się ze szczególną uwagą. Nie inaczej jest w przypadku butów, nad którymi pracuje jedna ze spółek należących do koncernu Honda. Jeżeli tylko opracowana koncepcja uzyska aprobatę, mobilność osób niewidomych znacząco wzrośnie.
Piesza nawigacja dla niewidomych – jak to zrobić?
Doskonale zdaję sobie sprawię z tego, że osobie w pełni sprawnej ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez jednego z posiadanych zmysłów. W przypadku niewidomych, nawet najprostsze czynności życia codziennego wymagają odpowiedniego przygotowania i praktyki, często również odpowiedniego sprzętu. W poruszaniu się w przestrzeni miejskiej, osobom niewidzącym pomaga, od wielu lat, charakterystyczna, biała laska. Oprócz niej mogą liczyć również na specjalne ukształtowanie chodników, które coraz częściej pojawia się w polskich miastach czy miejscach użyteczności publicznej, a także na zdobycze technologiczne.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba niewidoma korzystała ze zwykłej nawigacji pieszej, dostępnej w smartfonach. Wystarczy krótka interakcja ze smartfonem, na przykład przy pomocy asystenta głosowego, a także słuchawki, by korzystać z głosowych komunikatów nawigacji. Niestety, te często okazują się zbyt mało precyzyjne, by pozwolić na bezpieczne poruszanie się, zwłaszcza po obcym mieście. I tutaj wkracza z pomocą Ashirase, czyli należąca do Hondy spółka, której ambicją jest zaoferowanie niewidomym specjalnych butów, ułatwiających poruszanie się po mieście.
Innowacyjne buty od Ashirase – jak działają?
Opracowane przez Japończyków rozwiązanie to wkładka do dowolnego obuwia, o charakterystycznym kształcie, pozwalającym opleść stopę z każdej strony. Zakończona jest czujnikiem ruchu, pozwalającym na bardzo precyzyjne ustalenie pozycji osoby, która korzysta ze wspomnianego rozwiązania. Tak rozwiązanie firmy należącej do koncernu Honda prezentuje się w całości:
A tak wewnątrz buta:
Osoba nosząca wkładkę, po uruchomieniu nawigacji, będzie otrzymywała komunikaty o konieczności zmiany kierunku marszu. Co istotne, nie będą to komunikaty głosowe na smartfonie, a wibracyjne w butach! W momencie poczucia wibracji, osoba niewidoma powinna skręcić w tym kierunku, w którym nakazuje jej wibracja nakładki na stopę. Przykładowe komunikaty wibracyjne działają tak:
Komunikacja ze smartfonem odbywa się według następującego schematu:
Zgodnie z zapewnieniami twórców, rozwiązanie Ashirase może sprawić, że niewidomi poczują się na ulicach znacznie bezpieczniej, niż obecnie. Tego typu nawigacja może przyczynić się do tego, że świat, zwłaszcza ten nieznany, szerzej uchyli przed nimi swe wrota.
Pozostaje jedynie mieć na dzieję na szybką popularyzację rozwiązania Hondy, by każdy zainteresowany niewidomy mógł cieszyć się tym udogodnieniem i bez obaw poruszać się wszędzie tam, gdzie chce.