Huawei
fot. Unsplash.com

Huawei niemile widziany we Francji? Kraj będzie unikał 5G od Chińczyków

Huawei może mieć problemy w kolejnym kraju. Szef francuskiej agencji cyberbezpieczeństwa ANNSI co prawda nie zakazał użytkowania sprzętu od chińskiego producenta na terenie kraju, jednak będzie on ostrzegał operatorów przed wybieraniem rozwiązań 5G od Huawei.

Szef francuskiej agencji do spraw cyberbezpieczeństwa ANNSI, Guillame Poupard przekazał, iż nie będzie całkowicie zakazywał użytkowania technologii od Huawei w kontekście implementacji sieci bezprzewodowych 5G we Francji. Tam jednak, gdzie to będzie możliwe, Poupard będzie apelował o skorzystanie z innych technologii – szczególnie w przypadku operatorów odpowiadających za ruch komórkowy na terenie Francji.

Huawei bez zakazu, ale…

Od kilkunastu miesięcy rząd USA wzywa swoich sojuszników do wykluczenia chińskiej firmy telekomunikacyjnej z implementacji sieci bezprzewodowych 5G na terenie wielu państw. Główne zarzuty kierowane w stosunku do Huawei to szpiegostwo oraz współpraca z chińskim rządem. Od samego początku Chińczycy zaprzeczają oskarżeniom i przeprowadzają niezależne audyty bezpieczeństwa swoich sieci, aby dowieść swoich racji.

Francja nie będzie wprowadzała zakazu dla technologii od Huawei, jednak będzie starała się trzymać chińskiego producenta z dala od kluczowej infrastruktury komórkowej – szczególnie tych elementów, które są odpowiedzialne za przetwarzanie danych osobowych klientów.

Decyzja Francuzów ma tym samym kluczowe znaczenie dla dwóch z czterech największych operatorów na trenie kraju – Bouygues Telecom oraz SFR. Połowa infrastruktury obu firm wykorzystuje sprzęty Huawei do działania.

Huawei
fot. Unsplash.com

Kto będzie rywalem?

Oficjalnymi „rywalami” na polu bitwy o implementację 5G mają być takie marki, jak Ericsson oraz Nokia. Obie firmy zostały wybrane przez francuską sieć Orange (operator ten jest kontrolowany przez państwo).

Operatorzy obecnie korzystający z infrastruktury Huawei będą mogli ubiegać się we Francji o przedłużenie odpowiednich dokumentów na okres od 3 do 8 lat. Guillame Poupard zwraca uwagę, iż decyzja urzędników nie jest anty-chińska i nie ma na celu uderzyć bezpośrednio w Huawei. Przedstawiciel agencji do spraw cyberbezpieczeństwa zwraca uwagę na ryzyko, którym obarczone są wszystkie firmy – bez jednego wyjątku.