Politechnika Warszawska oraz Huawei Polska podjęły współpracę skupioną na wymianie doświadczeń naukowych w zamian za dostarczenie sprzętu. Precyzyjniej rzecz ujmując, porozumienie zostało podpisane z myślą o stworzeniu wspólnego laboratorium badawczego, skupionego na rozwoju Sztucznej Inteligencji.
Profesor dr hab. inż. Piotr Tatajewski, z upoważnienia rektora Politechniki Warszawskiej, uroczyście podpisał porozumienie na terenie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych uczelni. Nietrudno się domyślić, że Huawei Polska będzie zainteresowany podejmowaniem współpracy z wybranymi studentami Politechniki Warszawskiej, którzy w przyszłości będą mogli ubiegać się o pracę w warszawskim R&D firmy.
Partnerstwo zapewnia oczywiście Huawei Polska dostęp do wiedzy młodych, zdolnych w zakresie technik informacyjnych (czy też, jak kto woli, IT), ale niewątpliwie zyskają na tym również sami studenci. Wspólne laboratorium badawcze zostanie wyposażone bowiem w najnowsze technologie oparte na AI, w skład których wchodzi między innymi flagowy Huawei Atlas. A, jak dobrze wiemy, trudno o rozwój naukowy z ograniczeniami w postaci braku sprzętu.
Huawei dokłada wszelkich starań, aby zapewnić polskim uniwersytetom najlepsze technologie na rynku i wspierać je naszym zdobytym globalnie know-how. W strukturach firmy, nie tylko na poziomie Polski, jest wielu specjalistów, którzy pierwsze kroki w dziedzinie technik informacyjnych stawiali właśnie na Politechnice Warszawskiej. Jestem przekonany, że współpraca z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych PW przyniesie nam obopólne korzyści, a w rezultacie przyczyni się do rozwoju polskiego społeczeństwa
Dyrektor zarządzający Huawei Polska, Bao Jianlin, podczas uroczystości zawarcia porozumienia, właściwie dowiadujemy się niewiele więcej.
Huawei + Politechnika Warszawska = Sztuczna Inteligencja
Warszawskie centrum badawczo-rozwojowe Huawei zostało otwarte w 2019 roku i mówiło się wtedy, że w samym R&D zatrudnione zostanie nawet 500 specjalistów IT. Huawei Polska zapowiadał, że do 2022 roku planuje zainwestować w Polsce co najmniej 2 miliardy złotych – zdaje się, że to porozumienie jest tego namacalnym przykładem. Czyżby producent stawiał na rozwój Huawei Assistant?
Cóż w takim razie mogę powiedzieć ponad to, że część studentów z Wydziału prawdopodobnie może liczyć na ofertę pracy w dużej i prężnie rozwijającej się firmie? Może jeszcze tylko to, że mam nadzieję wkrótce usłyszeć o rezultatach tej współpracy ;).