Huawei prezentuje moduł 5G dla urządzeń IoT

Huawei prezentuje moduł 5G dla urządzeń IoT

Internet rzeczy i 5G to jedne z najmodniejszych haseł w mediach piszących o elektronice użytkowej na początku 2020 roku. Taka sytuacja wcale nie dziwi, wszak producenci robią wszystko, by skupić uwagę mediów na swoich nowych dokonaniach w tym zakresie. Nie inaczej postąpiła firma Huawei, która na jednej z najważniejszych konferencji w ciągu roku poinformowała o opracowaniu urządzenia, bez którego wiele urządzeń IoT nie będzie mogło funkcjonować.

Wszystko dlatego, że wiele mówi się o tym, jak urządzenia internetu rzeczy będą mogły wykorzystać technologię 5G, a niewiele o tym, w jaki sposób się z tą siecią 5G połączą. Szczęśliwie właśnie poznaliśmy odpowiedź przynajmniej jednego producenta: Huawei zaprezentował moduł 5G dedykowany urządzeniom internetu rzeczy, których wymagania są bardzo specyficzne.

Zawrotna prędkość na każde żądanie

Tym, czym moduł Huawei MH5000 imponuje najbardziej jest prędkość pobierania, jaką jest w stanie obsłużyć. Mowa bowiem o aż 2,3 gigabita na sekundę – to zdecydowanie więcej, niż oferuje większość łącz stacjonarnych dostępnych w Polsce, w dodatku wymagających po stronie klienta posiadania odpowiedniego sprzętu. Nowy moduł będzie mógł łączyć się zarówno z sieciami typu standalone (cała transmisja odbywa się przez 5G) jak i non-standalone (transmisja przy współudziale sieci 4G LTE).

Huawei prezentuje moduł 5G dla urządzeń IoT

Gotowy do pracy w każdych warunkach

Nowy moduł Huawei cechuje się bardzo szerokim zakresem temperatury pracy. Swoją rolę może wykonywać bez przeszkód w temperaturze od -40 do 85 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nie straszny mu ani siarczysty mróz, ani miejsca, w których temperatury znacznie przekraczają te spotykane na zewnątrz.

Wysoka wydajność przez długi czas

Za stabilność i wydajność połączenia odpowiedzialne będą dwa rdzenie A73, które zgodnie z zapowiedziami producenta mają zapewnić 10 lat ciągłej pracy. To bardzo długi okres eksploatacji, który powinien wystarczyć do pokrycia całego cyklu życia danego produktu.

Największym problemem z rozwojem sieci 5G jest brak urządzeń będących w stanie połączyć się z nią i korzystać z jej dobrodziejstw. Dzisiejsza prezentacja Huawei zdaje się otwierać pewne drzwi, a nowe urządzenia IoT ze wsparciem 5G powinny zostać zaprezentowane już wkrótce.