5Gtruck Huawei fot. oiot.pl
5Gtruck Huawei fot. oiot.pl

Dzięki współpracy z Huawei, Serock stanie się inteligentnym miastem

Porozumienie o współpracy między włodarzami miasta a chińskim gigantem technologicznym podpisali Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock, oraz Terry Dong, dyrektor zarządzający Huawei Enterprise Polska.

Inteligentne miasta przyszłością Polski

Zgodnie z przywołanymi w komunikacie prasowym Huawei statystykami, na początku 2020 roku już 5,5 tysiąca miast mogło nazywać siebie inteligentnymi. Smart cities charakteryzują się, przede wszystkim, doskonale zorganizowanym wykorzystaniem zasobów naturalnych, celem uniknięcia ich nadmiernej eksploatacji, a także udostępnieniem mieszkańcom możliwości korzystania z najnowszych zdobyczy technologii, zwłaszcza w zakresie komunikacji.

Do 2050 roku, przeszło 68% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. By ten trend nie spowodował drastycznej dewastacji środowiska, konieczne jest jak najszybsze wdrożenie inteligentnego zarządzania surowcami wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

Swoją cegiełkę w rozwój smart cities wniosła również firma Huawei, pomagając wybudować ponad 160 inteligentnych miast w przeszło 100 krajach i regionach. Serock wkrótce stanie się jednym z nich.

Huawei Serock SmartCity fot. Huawei
fot. Huawei

Serock SmartCity – założenia projektu

Zgodnie z założeniami projektu Serock SmartCity, miasto i gmina Serock mają zostać objęte procesem cyfryzacji, w tym w zakresie zwiększenia dostępności sieci światłowodowej dla chętnych mieszkańców. Współpraca zakłada również wymianę doświadczeń między władzami gminy a przedstawicielami koncernu, celem dalszego doskonalenia produktów oferowanych przez Huawei.

W czasach, gdy większość z nas nie tylko pracuje, ale i załatwia sprawy urzędowe zdalnie, inwestycje w nowoczesne rozwiązania IT, sieci 5G i światłowody są konieczne, aby stworzyć optymalną infrastrukturę cyfrową. To właśnie ona jest kamieniem węgielnym każdego inteligentnego miasta. Cieszę się, że Huawei może być partnerem Serocka w jego cyfrowym rozwoju. Globalnie zdobyte doświadczenie Huawei stawia nas w idealnej pozycji, aby pomóc miejskim społecznościom w stymulowaniu innowacji i rozwoju, który ma uczynić miasto bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców czy przedsiębiorstw oraz inwestorów.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

Trzymamy kciuki, by w wyniku współpracy między producentem a władzami lokalnymi, poziom życia mieszkańców Serocka i okolic, w kwestii dostępności do najnowszych technologii, w tym szybkiego połączenia internetowego, szybko uległ poprawie.