Huawei

Huawei patentuje system kontroli dronów oparty o AI

Huawei przygląda się nowej kategorii sprzętów. Chińska firma złożyła patent opisujący specyficzny system do sterowania dronami przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Co ciekawe, pierwotne zgłoszenie producenta dotyczące tego segmentu miało miejsce już w lipcu 2018 roku.

Huawei zostało upoważnione do ubiegania się o patenty związane z dronami – nowy pomysł firmy został opublikowany pod numerem CN110737212B i został nazwany jako UAV Control System and Method. Sama nazwa patentu pozwala przewidzieć, o co dokładnie może chodzić Huawei. Chińczycy chcą stworzyć autorski system sterowania dronami, oparty o algorytmy sztucznej inteligencji.

Huawei stworzy własne drony?

Patent Huawei dotyczy systemu sterowania oraz zarządzania zasobami samego drona. System sugerowany w opisywanym patencie obejmuje między innymi dedykowaną jednostkę zadaniową, moduł pierwszego działania, jednostkę z czujnikami, pierwszy moduł funkcyjny oraz współpracujący moduł obliczeniowy. Nie zabrakło również konkretnych parametrów dla modułu „pierwszej odpowiedzi”.

Jednostka zadaniowa dzieli zadanie po uzyskaniu odpowiednich instrukcji od użytkownika – informacje są następnie przesyłane do modułu funkcyjnego i pierwszego modułu odpowiedzi. Po przejściu danych przez jednostki czujników oraz wykonaniu kilku czynności, dane są przetwarzane w systemie przy pomocy dedykowanego procesora obsługującego sztuczną inteligencję.

Huawei

Na rynek korporacyjny czy konsumencki?

To nie pierwszy patent Huawei, który jest związany z dronami. Firma opatentowała również specjalny moduł identyfikacji bezzałogowych statków powietrznych, pozwalający na szybkie podejrzenie informacji na ich temat.

Obecnie nie wiadomo czy pomysł Huawei związany z dronami będzie przeznaczony na rynek korporacyjny oraz stricte biznesowy czy też chińska firma będzie chciała zainwestować w produkty konsumenckie. Decyzja o wejściu na rynek masowy może być dobra – szczególnie w dobie ostatnich problemów innej chińskiej firmy specjalizującej się w dronach DJI.

Zapewne wraz z czasem poznamy więcej szczegółów na temat planów Huawei dotyczących dronów.