5Gtruck Huawei fot. oiot.pl
5Gtruck Huawei fot. oiot.pl

Wielka Brytania: Huawei wciąż nie spełnia standardów. A firma na to: robimy, co możemy

Sytuacja Huawei w kolejnych krajach staje się coraz trudniejsza. Z pewnością nie pomoże w tym najnowszy raport Huawei Cyber Security Evaluation Centre Oversight, z którego wynika, że urządzenia firmy nadal nie spełniają brytyjskich standardów. Przedstawieciele Huawei twierdzą z kolei, że mimo utrudnień, dokonali olbrzymich postępów.

Wielka Brytania: to wszystko na nic

Zgodnie z raportem opublikowanym na łamach Financial Times, cytowanym przez polski serwis TELKO.in, mimo upływu trzech lat od momentu, w którym Huawei zobowiązał się do usunięcia usterek w swoim oprogramowaniu, nie dokonano żadnej ogólnej poprawy w zakresie inżynierii oprogramowania i jakości bezpieczeństwa cybernetycznego. Mimo zauważalnego postępu, odkryto nowe problemy, za sprawą których oferowany sprzęt, w dalszym ciągu, nie spełnia wymaganych kryteriów.

Jak łatwo przewidzieć, powyższe stanowisko nie mogło pozostać bez echa. Druga strona widzi całą sytuację zupełnie inaczej.

Huawei: dokonaliśmy niemożliwego, mimo trudności

O słowo wyjaśnienia do raportu Huawei Cyber Security Evaluation Centre Oversight pokusił się polski oddział Huawei, w odpowiedzi na informację podaną przez TELKO.in. By zachować oryginalny sens wypowiedzi, oświadczenie cytujemy w całości:

Tegoroczny raport Huawei Cyber Security Evaluation Centre Oversight Board w Wielkiej Brytanii wyraźnie stwierdza, że Huawei poczynił „trwałe postępy” w rozwiązywaniu problemów sygnalizowanych w poprzednich latach. Ponadto firma dokonała „znacznego postępu” w zakresie wsparcia dla podzespołów pochodzących od innych dostawców, co w kontekście globalnej pandemii raport określa mianem „niezwykłego”. Szybkie tempo zmian technologicznych sprawia, że twórcy innowacyjnych rozwiązań stoją przed szeregiem wyzwań w obszarze bezpieczeństwa. Huawei, jako jedyny dostawca poddający się nadzorowi centrum oceny cyberbezpieczeństwa, stale dąży do osiągania najwyższych standardów, by zapewniać bezpieczeństwo swoim klientom.

Jak wydarzenia z Wielkiej Brytanii przełożą się na sytuację producenta na innych rynkach, w tym polskim? Dla dobra konsumentów, chcąc zachować jak najwyższy poziom konkurencji na rynku, możliwość korzystania z tego, co Huawei ma najlepsze w swojej ofercie, byłaby bardzo mile widziana.