huragany
fot. NASA

Huragany pod kontrolą sztucznej inteligencji. NASA stworzyła algorytm

Huragany to zmora wielu regionów świata. NASA przychodzi z pomocą – sztuczna inteligencja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej ma przewidzieć jeden bardzo ważny czynnik pogodowy związany ze wspomnianymi zjawiskami.

Meteorolodzy w ostatnich latach poprawili swoje zdolności do przewidywania pogody. W przypadku ekstremalnych zjawisk takich, jak huragany, wciąż jesteśmy w tyle w kontekście badania nasilania się tego typu sytuacji. Nowa sztuczna inteligencja od NASA ma radykalnie poprawić obliczenia oraz przewidywania, co przełoży się na szybsze ostrzeganie o huraganach oraz ich nasileniach w konkretnych regionach.

Huragany dają sygnały do interpretacji

Naukowcy NASA z Jet Propulsion Laboratory opracowali zestaw algorytmów sztucznej inteligencji, który wykorzystuje dane satelitarne zebrane przez ostatnie lata. Odkryli oni trzy wyraźne sygnały świadczące o tym, iż dany huragan przybiera na sile. To między innymi takie czynniki, jak obfite opady wewnątrz, ilość wody lodowej oraz temperatura powietrza wypływającego ze środka huraganu.  

Zespół naukowców wykorzystał IBM Watson Studio do zbudowania modelu, który bierze pod uwagę wszystkie trzy wspomniane czynniki. Wyszkolony model został uzupełniony o dane na temat huraganów z pomiędzy 2009 a 2014 roku. Sztuczna inteligencja w testach była w stanie lepiej przewidzieć, który z huraganów nasili się i uszkodzi większą przestrzeń, a który pozostanie stosunkowo łagodny.

huragany
fot. Unsplash.com

To dopiero początek

Jeśli prace NASA okażą się sukcesem, naukowcy będą w stanie nie tylko lepiej przewidywać gwałtowne zjawiska pogodowe, ale również szybciej informować o nich osoby mieszkające na zagrożonych terenach. To może dać im więcej czasu na ewakuację, a także zabezpieczenie swojego mienia.

Jest bardzo prawdopodobne, że inżynierowie wraz z czasem stworzą także inne modele sztucznej inteligencji, które pozwolą wykrywać nie tylko huragany, ale również znacznie poprawią przewidywanie pogody na więcej niż 24 godziny do przodu.