IKEA Home Smart ze wsparciem dla scen
fot. ikea.com

IKEA Home Smart ze wsparciem dla scen

Długo wyczekiwane wsparcie dla scen trafia do najnowszej wersji aplikacja IKEA Home Smart. Funkcja ta zastępuje obecne „Nastroje”, a także dodaje wsparcie dla całkowicie nowego produktu.

Sceny zamiast Nastrojów

Posiadacze urządzeń obsługiwanych aplikację IKEA Home Smart (dostępnej na iOS oraz Android) już od dzisiaj cieszyć mogą się z dwóch nowości. Jedną z nich jest zastąpienie obecnych „Nastrojów” pełnoprawnymi Scenami (idea podobna jak w przypadku rozwiązań znanych chociażby z systemu Xiaomi Yeelight). Drugą z nich jest wsparcie dla całkowicie nowego produktu – przycisku skrótu IKEA TRÅDFRI.

IKEA Home Smart ze wsparciem dla scen
fot. ikea.com

Nowa funkcja w aplikacji dostępna jest z poziomu ekranu głównego, a konkretniej z samej jego góry. Domyślnie proponowane jest stworzenie skrótu „Wyłącz wszystko”, po którego aktywowaniu zostają wyłączone wszystkie wspierane urządzenia. Mowa tutaj zarówno o lampach, żarówkach i gniazdkach serii TRÅDFRI, ale także o roletach FYRTUR oraz głośnikach Symfonisk.

Oprócz proponowanej sceny użytkownik może stworzyć swoje własne ustawienia. Tak jak w przypadku innych systemów Smart Home, jedynym ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia, a także liczba i rodzaje dostępnych urządzeń. Tego typu rozwiązania pozwalają na ułatwioną automatyzację naszego Smart Home, poprzez przypisywanie wielu akcji pod jednym skrótem.

Nowością w ofercie firmy jest przycisk skrótu TRÅDFRI

Wraz z pojawieniem się Scen, aktualizacja dodaje również wsparcie dla całkowicie nowego produktu autorstwa szwedzkiej firmy. Jest nim przycisk skrótu TRÅDFRI, który niedługo również pojawi się na półkach sklepowych.

Jest to niewielki, zasilany bateryjnie kwadracik, który po połączeniu z aplikacją może zostać ustawiony jako wyzwalacz przypisanych do niego scen. Przykładowym zastosowaniem może być sparowanie go z domyślną sceną „Wyłącz wszystko”, a następnie umieszczeniem go np. przy drzwiach do naszego domu. Podczas opuszczania go nie będziemy musieli już wyciągać telefonu, aby upewnić się, że wszystkie urządzenia zostały wyłączone, ponieważ zrobić to będziemy mogli jednym naciśnięciem nowego produktu.

W chwili pisania tego tekstu przycisk nie jest jeszcze dostępny na polskiej stronie IKEA. Znaleźć go możemy w litewskim sklepie, gdzie wyceniony został na 9,99 euro. Cena ta jest taka sama jak w przypadku wzmacniacza sygnału TRÅDFRI, który w naszym kraju kosztuje 39,99 złotych. Możemy spodziewać się, że właśnie tyle będzie kosztować u nas również i nowy produkt.