"Inni dużo mówią, my dużo robimy" - Plus o postępach budowy sieci 5G w Polsce

„Inni dużo mówią, my dużo robimy” – Plus o postępach budowy sieci 5G w Polsce

Polscy operatorzy dwoją się i troją by jak najszybciej udostępnić komercyjnie możliwość korzystania z łączności w sieci 5G. O swoich postępach właśnie opowiedział operator sieci Plus podkreślając, że dla nich liczą się wyłącznie realne efekty prac, a nie kolejne przeprowadzane testy.

70 stacji bazowych gotowych na 5G

Udostępnienie sieci 5G nie byłoby możliwe bez odpowiednio przygotowanych stacji bazowych. Plus poinformował, że na tą chwilę dysponuje już możliwością uruchomienia 5G na 70 tego typu obiektach. Stacje te będą pracować na częstotliwości 2600 MHz, przez co nie zachodzi konieczność dzielenia pasma z użytkownikami łączącymi się poprzez sieć 4G, jak ma to miejsce w paśmie 2100 MHz, gdzie dla uruchomienia 5G konieczne jest zastosowanie technologii Spectrum Sharing (ang. dzielenie pasma).

2600 czy 2100 MHz? Plus wyjaśnia różnice

Jako, że pierwsze stacje 5G Plusa będą działały na częstotliwości 2600 MHz nie będzie konieczności dzielenia pasma z użytkownikami sieci 4G. Oznacza to, że wszystkie zasoby operatora (w przypadku Grupy Polsat mowa o 50 MHz) będą mogły zostać oddane urządzeniom wykorzystującym technologię 5G. Mimo, że Spectrum Sharing na częstotliwości 2100 MHz jest stosowane przez konkurencyjnych operatorów, Plus poinformował, że na razie nie ma zamiaru z niego korzystać mimo posiadania technicznych możliwości. O jego ewentualnym użyciu zdecydują warunki rynkowe i jakość sprzętu konsumenckiego przeznaczonego do działania w tym pasmie.

Kiedy start komercyjnego 5G?

Niestety, w najnowszym komunikacie prasowym nie znajdziemy informacji o tym, kiedy 5G Plusa zostanie udostępnione użytkownikom. Pojawiła się jedynie informacja, że start 5G zostanie ogłoszony dopiero wtedy, gdy pierwsze stacje bazowe zostaną udostępnione dla ruchu komercyjnego, a w salonach operatora pojawi się sprzęt dostosowany do obsługi 5G. Zapewniono jednak, że cały czas prowadzone są testy odpowiedniego sprzętu, po których zakończeniu ten będzie mógł trafić w ręce klientów.

Warto również wspomnieć, że pasmo 2600 MHz również nie pozwala na zaoferowanie pełnych możliwości jakie daje sieć 5G. Jego przepustowość jest niższa niż 3400-3600 MHz, ale dzięki lepszej propagacji fal radiowych, jedna stacja bazowa jest w stanie pokryć większy obszar terenu. Zanim jednak operatorzy będą mogli działać na tych częstotliwościach czeka ich aukcja organizowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jej termin w dalszym ciągu nie został podany.

Źródło: informacja prasowa, Plus