Intel Clover Falls

Intel Clover Falls: nowy koprocesor ze sztuczną inteligencją

Intel zaprezentował Clover Falls – zupełnie nowy koprocesor firmy, który będzie odpowiedzialny za przetwarzanie algorytmów sztucznej inteligencji. Całość ma poprawić wydajność energetyczną laptopów oraz czas pracy na jednym ładowaniu komputera. Za co dokładnie będzie odpowiadał ten czip?

Intel Clover Falls to zupełnie nowy koprocesor, który zostanie zintegrowany z platformą mobilną Intel Evo. W informacji prasowej, amerykańska firma nazywa układ „bezpiecznym procesorem towarzyszącym, który ma uczynić komputery PC bardziej inteligentnymi i bezpiecznymi – wszystko dzięki sztucznej inteligencji Intela”.

Intel Clover Falls – jak to działa?

Początkowo czip Intel Clover Falls będzie dostarczany do użytkowników w komercyjnych laptopach, jako rozszerzenie wspomnianej platformy Intel Evo. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu konkretnych rozwiązań technologicznych, komputery osobiste nie tylko staną się bardziej inteligentne, ale również będą w stanie działać dłużej na jednym ładowaniu baterii. Niestety, amerykańska firma nie chciała podzielić się dokładną specyfikacją i możliwościami swojego nowego koprocesora. Możemy więc bazować tylko i wyłącznie na ogólnikach.

Jednym z przykładów podanych przez Intela w kontekście działania Clover Falls jest wykrywanie obecności użytkownika przed ekranem oraz automatyczne dostosowywanie jasności do otoczenia i warunków panujących w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Kiedy wybrana osoba nie będzie patrzyła na ekran, wtedy zostanie on od razu przyciemniony, aby oszczędzać baterię. Można spodziewać się, że Clover Falls będzie składową tego typu małych usprawnień, które w finalnym rozrachunku bardzo mocno wpłyną na komfort korzystania z komputera.

Intel w swojej zapowiedzi nawiązał także do bezpieczeństwa, zwracając uwagę na zupełnie nowy system rozpoznawania twarzy czy też ochronę poszczególnych części systemu.

Nie pozostaje obecnie nic innego, jak tylko czekać na więcej szczegółów.