Intel i Lenovo pomogą w walce z koronawirusem
fot. Shutterstock

Intel i Lenovo pomogą w walce z koronawirusem

Są takie sytuacje, w których liczą się znacznie ważniejsze rzeczy niż chęć zysku. Z jedną z nich mamy do czynienia w związku z rosnącym zagrożeniem zachorowania wywołanego koronawirusem, czego przypadki mają miejsce na całym świecie. Wiedzą o tym Intel i Lenovo, którzy postanowili wesprzeć jedną z Chińskich firm, by razem jak najszybciej uporać się z wynalezieniem skutecznej metody zapobiegania skutkom wirusa COVID-19.

Intel, Lenovo i BGI Genomics – sojusz przeciwko koronawirusowi

W ostatnim komunikacie prasowym firma Intel poinformowała o fakcie nawiązania współpracy z firmą BGI Genomics, która prowadzi badania nad genomem koronawirusa. Wespół z Lenovo dostarczą jej sprzęt i dostęp do technologii, które mają przyspieszyć prace nad odnalezieniem w strukturze genetycznej koronawirusa tego, co mogłoby doprowadzić do jego szybkiego unicestwienia.

Sprzęt, moc obliczeniowa, know-how i wsparcie specjalistów do dyspozycji BGI

Do dyspozycji BGI Genomics, której główna siedziba znajduje się w chińskim Shenzen, zostanie oddana moc obliczeniowa superkomputerów, która pomoże w przyspieszeniu najtrudniejszych obliczeń, co już powinno usprawnić prace badawcze, jednak to nie wszystko. Naukowcy będą mogli posiłkować się sprzętem dostarczanym przez Lenovo oraz bazą wiedzy obydwu korporacji, która może przyczynić się do odkrycia pewnych zależności. Nad optymalizacją wykorzystania powierzonej technologii czuwać będą przedstawiciele technologicznych i medycznych działów Intela i Lenovo, by razem z pracownikami BGI Genomics jak najszybciej zbadać wirusa i znaleźć to, co może go unieszkodliwić.

Badania genetyczne kluczem do skutecznej terapii

Odkrycie skutecznej szczepionki uodparniającej na chorobę wywoływaną przez wirusa oraz terapii w przypadku zachorowania, w typowych warunkach zajęłoby sporo czasu. Zadaniem badań genetycznych jest znacząco przyspieszyć ten proces dzięki lepszemu poznaniu zagrożenia, z którym przychodzi się zmierzyć naukowcom. Wykorzystanie najnowocześniejszej technologii może istotnie skrócić czas pozyskania informacji, które dotychczas były zdobywane dzięki obserwacji chorych i mniej szczegółowym badaniom biologicznym.

Cały świat walczy z wirusem

Współpraca Lenovo, Intela i BGI Genomics to tylko jeden z przykładów działań podejmowanych w celu ograniczenia ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. To, że nawet tak duże firmy w trudnych chwilach potrafią się zjednoczyć dla wspólnego dobra pozwala mieć nadzieję, że zagrożenie zostanie wyeliminowane już niedługo.