Intel

Intel i jego nowe układy mają ulepszyć autonomiczne samochody

Intel, wraz z firmą Mobileye, opracował nową parę sensorów, która ma trafić do pojazdów autonomicznych – mając na celu obniżenie cen za radary LIDAR. Nowe czujniki amerykańskiej firmy mają pomóc w poruszaniu się samochodów po nowych lokalizacjach i będą… w stanie się samodzielnie uczyć.

Nowe sensory, które są rozwijane przez Intela, mają pomóc przeskoczyć jedną z największych barier związaną z szybszym rozpowszechnianiem się samochodów autonomicznych. Konkretniej chodzi o koszty związane z implementacją specjalnych radarów i sensorów, pomagających mapować oraz rozpoznawać otoczenie dookoła samochodu. Nowy układ od Intela i Mobileye wykorzystuje specjalny układ scalony do obsługi aktywnych i pasywnych elementów laserowych na czipie wykonanym z krzemu.

Intel marzy o przystępnych, autonomicznych pojazdach

Intel twierdzi, iż jego nowy układ będzie mógł zostać wdrożony w pojazdach Mobileye maksymalnie do 2025 roku. Jednocześnie amerykańska firma opracowuje specjalny, programowo definiowany radar do obrazowania. Całość ma łączyć w sobie 2304 kanały, zakres dynamiki na poziomie 100 dB oraz inne technologie, pozwalające zmniejszyć rozmiar oraz koszt ich implementacji w pojedynczym samochodzie.

Podejście Mobileye oraz Intela rozpoczyna się od zastąpienia ludzkiego kierowcy za pomocą kamery jako głównego czujnika. Jednym z plusów jest fakt, iż Mobileye jest obecnie dostawcą zaawansowanych systemów wspomagania kierownicy oraz sensorów, które znajdują się już w prawie milionie pojazdów na całym świecie – tym samym zbierając dane do analizy.

Podejście, które prezentuje Intel względem autonomicznej jazdy, jest inne niż w przypadku konkurencji. Amerykańska firma chce oferować swoje procesory i sensory z wgranymi bazami danych, które będą zawierały w sobie informacje na temat dróg i potencjalnych zagrożeń.

Takich dodatków będzie można spodziewać się w pakiecie z samochodami niektórych producentów już w najbliższych latach.