Do oferty firmy Intel już wkrótce trafią nowe procesory, których zadaniem będzie dostarczyć moc obliczeniową dla urządzeń Internetu Rzeczy. Ta, z uwagi na coraz powszechniejsze stosowanie przetwarzania krawędziowego, potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek.
Edge computing – przyszłość na krawędzi sieci
Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na błyskawiczne przetwarzanie danych, rozwiązania chmurowe, udostępniające zdalnie moc obliczeniową, okazują się być mało efektywne. Opóźnienia powstające w wyniku konieczności skomunikowania serwera z urządzeniem końcowym sprawiają, że pewne urządzenia IoT nie są w stanie uzyskać docelowej wydajności. To właśnie z myślą o nich powstaje edge computing, czyli infrastruktura pozwalająca na błyskawiczne przetwarzanie danych w miejscu ich odebrania – na tzw. krawędzi sieci.
Zgodnie z obecnymi szacunkami, rynek urządzeń edge computing już w 2024 roku będzie wart 65 miliardów dolarów, a z rozwiązań tego typu korzystać będzie nawet 70% dużych przedsiębiorstw. To właśnie z myślą o nich opracowano linię nowych procesorów dedykowanych urządzeniom Internetu Rzeczy – Intel Atom X6000E, Pentium, Celeron N i Celeron J.
Przetwarzanie krawędziowe – bezpieczeństwo przede wszystkim
Jednym z najważniejszych atutów nowej infrastruktury Intela, ma być jej bezpieczeństwo. Wzrost odporności na ataki i przechwycenie danych jest kluczowy zwłaszcza w urządzeniach medycznych oraz analizujących obraz w czasie rzeczywistym – z uwagi na zbieranie danych wrażliwych i danych osobowych, konieczność zabezpieczenia danych stała się priorytetowa i istotna jak nigdy dotąd. Dodatkowo, rygorystyczne obostrzenia wobec przedsiębiorstw zbierających tego typu dane sprawiają, że podmioty te chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed możliwym wyciekiem danych.
11. generacja procesorów Intel – wysoka wydajność do wielu zastosowań
Procesory dedykowane urządzeniom IoT powstały w ramach 11. generacji układów Intela, produkowanych w autorskim procesie technologicznym SuperFin. Osiągają o 23% wyższą wydajność operacji jednowątkowych i o 19% wielowątkowych, w porównaniu do poprzedniej generacji. Znaczący wzrost wydajności objął również przetwarzanie grafiki, które może być nawet 2,95 razy szybsze w porównaniu do poprzednich układów.
Przetwarzanie krawędziowe na każdym kroku
Nowe procesory firmy Intel znajdą zastosowanie przede wszystkim w takich urządzeniach, które wyświetlają bądź analizują obraz w wysokiej rozdzielczości. Będą to, między innymi, inteligentne ekrany, witryny sklepowe czy kioski informacyjne. Spotkamy je również w rozwiązaniach dedykowanych medycynie, w tym specjalistycznych robotach.
Procesory Intel Atom X6000E, Pentium, Celeron N i Celeron J to odpowiedź firmy na wzrost zapotrzebowania na przetwarzanie danych na krawędzi sieci. Dzięki nim, obsługa tej innowacyjnej technologii będzie jeszcze szybsza niż do tej pory.