Intel prezentuje nowe procesory dedykowane IoT
Intel Elkhart Lake

Intel prezentuje nowe procesory dedykowane IoT

Do oferty firmy Intel już wkrótce trafią nowe procesory, których zadaniem będzie dostarczyć moc obliczeniową dla urządzeń Internetu Rzeczy. Ta, z uwagi na coraz powszechniejsze stosowanie przetwarzania krawędziowego, potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek.

Edge computing – przyszłość na krawędzi sieci

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na błyskawiczne przetwarzanie danych, rozwiązania chmurowe, udostępniające zdalnie moc obliczeniową, okazują się być mało efektywne. Opóźnienia powstające w wyniku konieczności skomunikowania serwera z urządzeniem końcowym sprawiają, że pewne urządzenia IoT nie są w stanie uzyskać docelowej wydajności. To właśnie z myślą o nich powstaje edge computing, czyli infrastruktura pozwalająca na błyskawiczne przetwarzanie danych w miejscu ich odebrania – na tzw. krawędzi sieci.

Intel Elkaht Lake

Zgodnie z obecnymi szacunkami, rynek urządzeń edge computing już w 2024 roku będzie wart 65 miliardów dolarów, a z rozwiązań tego typu korzystać będzie nawet 70% dużych przedsiębiorstw. To właśnie z myślą o nich opracowano linię nowych procesorów dedykowanych urządzeniom Internetu Rzeczy – Intel Atom X6000E, Pentium, Celeron N i Celeron J.

Przetwarzanie krawędziowe – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jednym z najważniejszych atutów nowej infrastruktury Intela, ma być jej bezpieczeństwo. Wzrost odporności na ataki i przechwycenie danych jest kluczowy zwłaszcza w urządzeniach medycznych oraz analizujących obraz w czasie rzeczywistym – z uwagi na zbieranie danych wrażliwych i danych osobowych, konieczność zabezpieczenia danych stała się priorytetowa i istotna jak nigdy dotąd. Dodatkowo, rygorystyczne obostrzenia wobec przedsiębiorstw zbierających tego typu dane sprawiają, że podmioty te chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed możliwym wyciekiem danych.

Intel Elkhart Lake

11. generacja procesorów Intel – wysoka wydajność do wielu zastosowań

Procesory dedykowane urządzeniom IoT powstały w ramach 11. generacji układów Intela, produkowanych w autorskim procesie technologicznym SuperFin. Osiągają o 23% wyższą wydajność operacji jednowątkowych i o 19% wielowątkowych, w porównaniu do poprzedniej generacji. Znaczący wzrost wydajności objął również przetwarzanie grafiki, które może być nawet 2,95 razy szybsze w porównaniu do poprzednich układów.

Intel Elkhart Lake

Przetwarzanie krawędziowe na każdym kroku

Nowe procesory firmy Intel znajdą zastosowanie przede wszystkim w takich urządzeniach, które wyświetlają bądź analizują obraz w wysokiej rozdzielczości. Będą to, między innymi, inteligentne ekrany, witryny sklepowe czy kioski informacyjne. Spotkamy je również w rozwiązaniach dedykowanych medycynie, w tym specjalistycznych robotach.

Intel Elkhart Lake

Procesory Intel Atom X6000E, Pentium, Celeron N i Celeron J to odpowiedź firmy na wzrost zapotrzebowania na przetwarzanie danych na krawędzi sieci. Dzięki nim, obsługa tej innowacyjnej technologii będzie jeszcze szybsza niż do tej pory.