Intel wykorzysta Sztuczną Inteligencję do walki z mową nienawiści

Intel wykorzysta Sztuczną Inteligencję do walki z mową nienawiści

Kalifornijska korporacja chce walczyć z przemocą słowną i mową nienawiści wśród graczy.

Intel chce pomóc obrażanym graczom

Znana z produkcji procesorów firma posiada prężnie działający dział Sztucznej Inteligencji – odgrywa ona dużą rolę w planach Intela i inwestowane w nią są duże środki. Jednym z owoców prac nad AI ma być Bleep – aplikacja, dzięki której każdy gracz będzie mógł dostosować… ile bluzg chce widzieć na czacie podczas gry online.

Jak to działa? Jak widzimy na screenie zamieszczonym poniżej, interfejs aplikacji posiada szereg sliderów i przełączników, dzięki którym użytkownik może zdecydować, jakie i w kogo wymierzone inwektywy chce widzieć. Wśród kategorii mamy m.in. mowę nienawiści przeciwko mniejszościom seksualnym, mizoginię czy rasizm. Jeśli więc użytkownik jest wyczulony na pewne treści bądź dotykają go one osobiście, może wykorzystać to oprogramowanie i uczynić swoje doświadczenie z grami przyjemniejszym.

intel
Foto: Intel / The Verge

Branża przyjęła Bleepa nieco chłodno, twierdząc, że tak naprawdę nie jest to oprogramowanie potrzebne i, co istotniejsze, prawdopodobnie nie będzie nawet w pełni działać. Jednym z zarzutów jest fakt, że gry online w znacznej części posiadają już przyciski służące do wyciszenia osoby, której nie chcemy słyszeć, i wykorzystanie AI do filtrowania mija się z celem.

Nieco groteskowo wyglądają także kategorie umieszczone w interfejsie aplikacji. Ciężko jest bowiem stwierdzić, jak sztuczna inteligencja ma zachowywać się w przypadku ustawień „Some” czy „Most”. Czy będzie przepuszczała obelgi, które uzna za nieco „lżejsze”? Czy też może będzie to oparte o procentową liczbę zarejestrowanych bluzg? No i dlaczego ktokolwiek uruchamiający Bleepa chciałby w ogóle widzieć „od czasu do czasu” np. wiadomości o podłożu rasistowskim czy wymierzone przeciwko mniejszościom seksualnym?

Czy Bleep zda egzamin i faktycznie przyczyni się do ograniczenia przemocy słownej w grach online? Specjaliści twierdzą, że jest to aplikacja praktycznie bezużyteczna. Czas pokaże, czy Sztuczna Inteligencja faktycznie przyniesie poprawę w tej materii.