inteligentna tkanina
fot. Unsplash.com

Inteligentna tkanina będzie przyszłością naszych mieszkań?

Inteligentna tkanina to pieśń przyszłości, jednak inżynierowie z Microsoftu opracowali Capacitivo – system inteligentnej tkaniny, która może wykrywać żywność, napoje oraz inne przedmioty wyłącznie na podstawie dotyku. Jak działa to rozwiązanie?

Wyraz „inteligentny” lub „inteligentna” można już podstawić praktycznie przy wszystkim. Mamy inteligentne materace, kosze na śmieci, toalety i… nawet tkaniny. Naukowcy z Microsoftu przy współpracy z naukowcami z kilku uniwersytetów opracowali technologię Capacitivo, która może wykrywać żywność, napoje i inne przedmioty wyłącznie na podstawie dotyku. Tkanina korzysta z kombinacji pojemnościowej siatki elektrodowej oraz uczenia maszynowego do oceny materiału i kształtu danego przedmiotu.

Inteligentna tkanina w postaci obrusu?

Naukowcy początkowo wpletli swoją technologię w obrus i chcieli w ten sposób sprawdzić, jak całe rozwiązanie może być pomocne. Aplikacja łącząca się z tkaniną mogłaby w stanie proponować posiłek na podstawie tego, co znajduje się na stole. Dane byłyby oczywiście wymieniane i synchronizowane na bieżąco. Całość może pozwolić także przypomnieć użytkownikowi chociażby o zabraniu słuchawek przed wyjściem, jeśli będą one pozostawione na stole.

Prototyp inteligentnej tkaniny ma jednak ograniczenia. Całość nie rozpoznaje metalowych przedmiotów i nie będzie działać zbyt dobrze z książkami lub innymi rzeczami posiadającymi kwadratowe krawędzie. Rozwiązanie ma także problemy z kartami kredytowymi oraz innymi przedmiotami nie posiadającymi nieco większej wagi.

Nie spodziewajmy się więc, że inteligentne tkaniny z miesiąca na miesiąc staną się rewolucją. Do tego potrzeba jeszcze więcej czas oraz wytężonej pracy inżynierów.

Inteligentna tkanina Microsfotu – sposób działania

Jaki jest cel?

Zespół naukowców rozwijających inteligentną tkaninę ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości technologia ulegnie poprawie. Celem jest wykrywanie metalu oraz poradzenie sobie w automatyczny sposób z nieidealnym rozmieszczeniem przedmiotów. Inteligentna tkanina ma także umożliwić interakcję użytkownika przy pomocy dotyku.

Rozwój podobnych pomysłów może sprawić, że za kilka lat nasze domy staną się „prawdziwie” inteligentne. Bez konieczności martwienia się o poszczególne sprzęty oraz ich kompatybilność z wybranymi funkcjonalnościami.