Inteligentne oświetlenie: pierwsze próby integracji sieci ulicznej z budynkami

Inteligentne oświetlenie: pierwsze próby integracji sieci ulicznej z budynkami

fot. Pexels

Inteligentne oświetlenie uliczne to jeden z ważniejszych elementów składających się na smart miasto. Sieć miejskich lamp pracujących w oparciu o skomunikowane z siecią czujniki może przynieść wymierne zyski ekonomiczne – włączając się tylko wtedy, kiedy rzeczywiście to potrzebne. W Wielkiej Brytanii podjęto pierwsze próby, by do inteligentnego oświetlenia przyłączyć również niektóre budynki.

Na początek parkingi

Pierwszym budynkiem, który został przyłączony do miejskiej sieci inteligentnego oświetlenia jest Narodowe Centrum Wystawowe (ang. National Exhibition Centre) w Birmingham. Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez firmę Telensa, oświetlenie parkingów wokół gmachu instytucji zostało zsynchronizowane z miejskim systemem oświetlenia. Obydwa systemy do tej pory funkcjonowały całkowicie niezależnie od siebie, teraz lampy odpowiedzialne za widoczność na parkingach pracują dokładnie tak, jak reszta oświetlenia ulicznego w okolicy. Rozwiązanie, zwłaszcza z perspektywy korzystających, wydaje się bardzo wygodne.

fot. Pexels

Zintegrowane zarządzanie oświetleniem, czy to potrzebne?

Skoro sam budynek posiadał własny system inteligentnego oświetlenia, funkcjonujący podobnie do tego miejskiego, warto zadać pytanie po co wykonywano integrację? Jednym z powodów była konieczność przetestowania możliwości integracji systemów wewnętrznych i zewnętrznych, którą dzięki temu wdrożeniu udało się jednoznacznie potwierdzić. To również dobra wiadomość dla zarządzających nieruchomościami, którzy od tej pory zostaną zwolnieni z jednego z obowiązków – zarządzania oświetleniem w publicznie dostępnych częściach budynku. Z pewnością wielu administratorów zdecyduje się na połączenie swoich sieci z siecią miejską.

Internet rzeczy zaciera kolejną granicę

Wdrożenie, jakiego podjęto się w Birmingham ma również symboliczne znaczenie. Stało się bowiem przykładem integracji dwóch zupełnie różnych systemów: zarządzania budynkiem i inteligentnego miasta. Koncepcja smart city właśnie przekroczyła kolejną granicę pokazując, że jej możliwości sięgają również do zarządzania tym, co znajduje się w poszczególnych budynkach na tyle, na ile jest to potrzebne do realizacji spójnej wizji inteligentnego miasta.

Dla oszczędności i bezpieczeństwa

Inteligentne oświetlenie uliczne to nie tylko spora oszczędność energii elektrycznej, powstająca w wyniku wykorzystywania go tylko i wyłącznie wtedy, kiedy to rzeczywiście potrzebne. To również wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców dzięki unikaniu sytuacji, w których mimo, że ciemności zapadną, oświetlenie pozostanie wyłączone. Jego nowe możliwości zaprezentowane przez Telensa mogą tylko poprawić te parametry.

Exit mobile version