Jak 5G pomaga w walce z epidemią? Tłumaczą Huawei i Deloitte
fot. Shutterstock

Jak 5G pomaga w walce z epidemią? Tłumaczą Huawei i Deloitte

Możliwości, jakie zapewnia sieć 5G mogą usprawnić komunikację w wielu różnych scenariuszach, w tym sytuacji kryzysowej. Stan epidemii to czas, w którym od szybkiego przekazywania danych zależą zarówno losy pojedynczych pacjentów, jak i całej zagrożonej populacji. Mając możliwość analizy problemu na podstawie chińskich zmagań z koronawirusem, firmy Deloitte i Huawei przygotowały raport, który pokazuje, w czym rozwiązania 5G mogłyby wydatnie pomóc.

Główne zadanie – dostępność i decentralizacja

Przeciwdziałanie COVID-19 z wykorzystaniem 5G. Możliwości usprawnień w publicznej opiece zdrowotnej to tytuł białej księgi opracowanej przez specjalistów Deloitte, bazujących na informacjach dostarczonych przez Huawei. Zgodnie z raportem kluczowym zadaniem bezprzewodowego dostępu do sieci w trakcie epidemii jest to, by dostępny był wszędzie tam, gdzie tylko jest to wymagane. Sieć 5G zapewnia szybkie i stabilne połączenie, co pozwala na bezproblemową transmisję znacznej ilości danych. Przykłady zastosowania tak wydajnej sieci można mnożyć bez końca. Od ciągłej komunikacji między służbami pracującymi w terenie z centrum dowodzenia, po możliwość szybkiego przekazywania danych między poszczególnymi miejscami ich przetwarzania.

O tym, jak ważna w zwalczaniu epidemii jest decentralizacja niech świadczy ten prosty przykład. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zarażonych zostaje kilku pracowników danego szpitala, laboratorium czy centrum zarządzania kryzysowego i następuje jego natychmiastowe wyłączenie. Dzięki szybkiej łączności bezprzewodowej odpowiedzialne osoby uzyskają zdalny dostęp do niezbędnych danych, a role jednego z zamkniętych miejsc przetwarzania będą mogły przejąć inne.

Huawei Deloitte
fot. Deloitte analysis

Lekcja na przyszłość

Dalsze fragmenty raportu mówią o tym, jakie ważna jest budowa inteligentnego miasta i wprowadzenie możliwości zarządzania przedsiębiorstwem w oparciu o decentralizację. Prezentowane są informacje o istocie ciągłej wymiany informacji, którą zapewnia łączność 5G.

Dlaczego 4G nie wystarczy?

Po lekturze raportu z pewnością u wielu pojawi się pytanie, dlaczego procesy, o których mowa, nie mogłyby być realizowane z wykorzystaniem 5G. Odpowiedź została zawarta na poniższym wykresie:

Huawei Deloitte
fot. Deloitte analysis

Sieć 4G jest zbyt mało wydajna by obsłużyć tak wiele połączeń i zbyt wolna, by szybko przesłać tak duże ilości danych, jakie są wymagane do sprawnego funkcjonowania systemu zdalnego zarządzania i wymiany informacji.

Huawei Deloitte
fot. Deloitte analysis

Rolą sieci 5G jest zapewnienie takiej jakości połączenia, jak gdyby dane urządzenie było podłączone do internetu kablem sieciowym. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się w danym miejscu. Jej możliwości, jak słusznie przedstawia raport, są tutaj wyjątkowo cenne.

Wszyscy chętni mogą zapoznać się z raportem w tym miejscu.