BOE
fot. Unsplash.com

Inteligentnie przyciemniane szyby? Poproszę!

BOE wprowadza na rynek rozwiązania, które będą w stanie przełożyć się na powstanie inteligentnych szyb. Dzięki wykorzystaniu technologii, okna będą mogły automatycznie dopasować poziom przyciemnienia. 

Chińska firma BOE Technologies zaprezentowała autorskie, inteligentne rozwiązania, powiązane z przyciemnianiem szyb. Dzięki wykorzystaniu napięcia, powierzchnia szyby jest w stanie kontrolować cząsteczki tak, aby móc automatycznie dostosować poziom przyciemnienia do panujących warunków. Zgodnie z informacją od producenta, rozwiązanie BOE działa szybciej od obecnie stosowanych technologii i zapewnia większą przejrzystość podczas patrzenia. 

BOE

BOE może wprowadzić swoje rozwiązanie do wielu miejsc

Liczba zastosowań, przy których można wykorzystać inteligentnie przyciemniane szyby, jest ogromna. BOE twierdzi, iż technologia będzie mogła zostać zaimplementowania nie tylko do samochodów, ale również do samolotów oraz innych pojazdów lub nawet biur. Dodatkowe, inteligentnie przyciemniane szyby od BOE, mają właściwości izolacyjne, a także chroniące użytkowników przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Na początek BOE celuje jednak w samochody osobowe oraz wykorzystanie swojej technologii chociażby w przypadku szyberdachu lub przedniej, głównej szyby zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera. 

BOE

Panel może także wyświetlać informacje

Rozwiązanie zaprezentowane przez BOE opiera się na panelu LCD chińskiej firmy, który – oprócz przyciemnienia – może także wyświetlać konkretne informacje, chociażby te związane z pogodą lub poziomem regulacji samej technologii. 

Chińczycy są pewni, iż popyt na ich technologię będzie duży i nie ograniczy się tylko i wyłącznie do urządzeń oraz pojazdów dla pojedynczych konsumentów. Firma zwraca uwagę, że celuje również w awiację, w studia architektoniczne oraz chciałaby dostarczać opisywane panele także do firm zajmujących się przemysłem. 

Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę obiecująco. Pozostaje tylko zadać pytanie – ile to będzie kosztowało? Tego zapewne się nie dowiemy, bowiem firmy zainteresowane współpracą z BOE sprytnie zaszyją koszt panelu wśród finalnej ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za dany sprzęt.