inteligentne soczewki kontaktowe
fot. Pexels.com

Inteligentne soczewki kontaktowe naprawią nasz wzrok?

Soczewki kontaktowe, jakie znamy, wkrótce mogą przejść prawdziwą rewolucję.

Naukowcy opracowali inteligentne soczewki kontaktowe, które w przyszłości mogą naprawić nasz wzrok. Jak dokładnie działa tego typu konstrukcja?

Soczewki kontaktowe pierwotnie pojawiły się w XIX wieku i ewoluowały w trakcie kolejnych lat. W 1930 roku mogliśmy zobaczyć między innymi soczewki rogówkowe, a w 1960 na rynku pojawiły się soczewki hydrożelowe, znacznie bardziej podnosząc komfort ich użytkowania. Nic więc dziwnego, że naukowcy oraz inżynierowie opracowują inteligentne konstrukcje, które będą wykorzystywały technologię do poprawy wzroku.

Jak działają inteligentne soczewki kontaktowe?

Inteligentne soczewki kontaktowe zostały opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Gandawi w Holandii oraz partnerskiej uczelni z Madrytu. W całym zamyśle chodzi o umieszczenie sztucznej tęczówki bezpośrednio na soczewce kontaktowej. Dzięki temu konstrukcja jest w stanie zaoferować możliwość zmienną przysłonę pozwalającą na zgrabne regulowanie światła, a także energooszczędny ekran LCD z możliwością wyświetlania informacji bezpośrednio na oku. Naukowcy zwracają uwagę również na polepszenie ostrości widzenia oraz bardzo małe zniekształcenia obrazu w przypadku większych wad wzroku.

Inteligentne soczewki kontaktowe posiadają specjalną komórkę ciekłokrystaliczną, która jest w stanie modyfikować ilość światła wpadającą bezpośrednio do oka użytkownika. Zintegrowany sensor pozwala także na automatyczne wykrywanie ilości światła obecnego w otoczeniu.

inteligentne soczewki kontaktowe
fot. Ghent University

Pomoc dla wybranych pacjentów

Testowane prototypy inteligentnych soczewek mają sprawdzić się w przypadku konkretnych pacjentów. Naukowcy celują w osoby, które oprócz wady wzroku posiadają także choroby towarzyszące – chociażby w postaci migreny lub innych chorób neurologicznych. Wstępne badania wskazują na to, iż inteligentne soczewki kontaktowe mogą pozwolić na znaczne zmniejszenie dolegliwości u wybranych osób oraz poprawę ich jakości życia.

Do momentu, w którym będziemy mogli kupić inteligentne soczewki kontaktowe w sklepie pozostało jeszcze wiele czasu. Wygląda jednak, że jesteśmy na dobrej drodze od celu.