MIT

Tkanina rejestrująca ruchy ciała – nowy wynalazek prosto z MIT

Massachusetts Institute of Technology chce nadać elektronice ubieralnej zupełnie nowy wymiar. Inżynierowie stworzyli odzież, która wykorzystuje specjalne włókna zdolne do wyczuwania ruchu. Ich konstrukcja pozwala określić, czy dana osoba siedzi, chodzi czy też wykonuje określone czynności ruchowe.

Naukowcy z MIT po raz kolejny postanowili zaskoczyć wszystkich i opracowali specjalne włókna, które są w stanie analizować ruch użytkownika. Po stworzeniu ubrania z wspomnianych włókien, technologia będzie w stanie przewidzieć czy dana osoba stoi, siedzi czy też wykonuje inne czynności.

MIT

MIT chce wykorzystać włókna w sporcie

Naukowcy z MIT uważają, że odzież stworzona z ich inteligentnych włókien będzie mogła być wykorzystana do treningu sportowego lub rehabilitacji. Za zgodą użytkownika, innowacyjne materiały będą w stanie biernie monitorować stan zdrowia osoby w placówkach opieki lub ułatwić trening oraz jego analizę. Prototypowe materiały opracowane przez MIT zostały przekształcone w skarpetki, rękawiczki oraz skarpetki. Jednocześnie inżynierowie zwrócili uwagę na problem związany z umieszczeniem wielu sensorów na małej powierzchni ubrania.

Co ciekawe, inteligentne włókna korzystają z dedykowanego modelu głębokiego uczenia oraz AI, który pomaga zoptymalizować przepływ informacji. Zaprojektowane przez zespół skarpetki były w stanie przewidzieć ruch patrząc poprzez analizę danych oraz ich korelację z pozami przyjmowanymi przez użytkownika.

Inteligentna odzież według MIT mogłaby zostać w przyszłości wykorzystana także jako zapewnienie robotom „czucia” w przypadku wykonywania skomplikowanych operacji. Prace MIT związane z opracowaniem inteligentnych włókien były częściowo finansowane przez Toyota Research Institute.