Tworzysz inteligentny dom? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Tworzysz inteligentny dom? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Rozwiązania technologiczne pomagające tworzyć inteligentny dom to urządzenia, które potrafią istotnie ułatwić życie. Dbając o własny komfort nie należy zapominać o innej, fundamentalnej kwestii, którą jest zapewnienie systemowi wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W przeciwnym przypadku, skutki mogą okazać się opłakane.

Nagrania z domowych kamer dostępne dla każdego

O tym, jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa rozwiązaniom inteligentnego domu, bardzo boleśnie przekonali się, w ostatnim czasie, mieszkańcy Singapuru, Tajlandii, Korei Południowej i Kanady. W wymienionych państwach doszło do masowej kradzieży nagrań z kamer monitoringu domowego, które następnie udostępniono w internecie.

Tworzysz inteligentny dom? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Grupa odpowiedzialna za przejęcie danych pochwaliła się dostępem do przeszło 50 tysięcy kamer, rozmieszczonych w mieszkaniach nieświadomych użytkowników. Nagrania z nich udostępniane są za pieniądze (jednorazowa opłata w wysokości 150 dolarów amerykańskich). Rzekomo na zakup dostępu miało zdecydować się 70 użytkowników, którzy zyskali dostęp do 3 terabajtów danych.

Winni? Najczęściej sami użytkownicy

Do przejęcia zdecydowanej większości nagrań doszło w bardzo prosty sposób. Po namierzeniu adresu IP kamerki, próbowano zalogować się przy pomocy domyślnego hasła, dostarczonego przez producenta urządzenia. Niestety, w wielu przypadkach próba kończyła się pełnym sukcesem. Wszystko dlatego, że użytkownicy rejestratorów nie zdecydowali się zmienić hasła na własne. Gdyby tego dokonali, nagrania najprawdopodobniej nigdy nie trafiłyby do sieci.

Biel w połączeniu z owalami sprawia, że kamera XBlitz IP300 bardzo dobrze wygląda
Biel w połączeniu z owalami sprawia, że kamera XBlitz IP300 bardzo dobrze wygląda | xblitz.pl

Nie wszystkie nagrania są autentyczne

Gdyby komukolwiek przeszła przez głowę myśl nabycia dostępu do nagrań, w nadziei odnalezienia tam pikantnych scen z życia użytkowników, spieszymy ostudzić entuzjazm. Z doniesień zagranicznych mediów wynika wprost, że najbardziej intymne nagrania najprawdopodobniej zostały skopiowane z popularnych stron internetowych dla dorosłych i są profesjonalnymi produkcjami, jedynie stylizowanymi na amatorskie nagranie czy wyciek danych.

Zweryfikuj swoje hasła, szybko!

Jeśli korzystasz z rozwiązań składających się na inteligentny dom, niezależnie od tego, czy są to kamery IP, czy zwykły router WiFi, koniecznie sprawdź poziom ich zabezpieczeń. Jeśli w którymś z nich stosujesz hasło dostarczone przez producenta, bądź uznawane za słabe i łatwe do odgadnięcia – natychmiast zmień je na własne, trudniejsze albo skorzystaj z dostępnych generatorów bezpiecznych haseł. Chyba nie chcesz, by osoby nieuprawnione, poznały jakiekolwiek szczegóły z Twojego życia prywatnego, prawda?