Można już zamawiać Starlink do Polski, choć ceny wcale nie zachęcają

Można już zamawiać Starlink do Polski, choć ceny wcale nie zachęcają

Jeśli mieszkasz w takiej części Polski, w której o szybkim internecie można wyłącznie pomarzyć, mamy dobrą wiadomość. Marzenia już wkrótce się spełnią, za sprawą dostępności Starlink. Niestety, ich koszt jest bardzo wysoki. Wyrażony w złotówkach.

Jak pisałem na łamach oiot.pl już kilkakrotnie, internet Starlink, w przypadku krajów takich jak Polska, dedykowany jest wyłącznie tym osobom, które nie mają możliwości skorzystania z jakiegokolwiek innego, szerokopasmowego dostępu do sieci. Za sprawą bardzo wysokiej ceny, skuszą się na niego wyłącznie ci, którzy, po pierwsze, są w stanie wygospodarować znaczą sumę pieniędzy każdego miesiąca, by korzystać z usługi, po drugie, nie mają innego wyjścia.

Starlink w Polsce – ile to kosztuje

By korzystać z internetu Starlink w Polsce, należy liczyć się z następującymi kosztami:

  • Zestaw do odbioru: 2269 złotych;
  • Przesyłka: 276 złotych;
  • Abonament miesięczny: 449 złotych.

O ile koszt zakupu urządzeń wymaganych do korzystania z internetu, z braku innych możliwości, pewnie byłby do zaakceptowania przez sporą grupę zainteresowanych, tak 449 złotych każdego miesiąca wydaje się być kwotą zaporową.

Ograniczone możliwości – ograniczona liczba użytkowników

Utrzymanie kwot abonamentu na tak wysokim poziomie wydaje się być działaniem celowym i przemyślanym ze strony SpaceX. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że na orbicie znajduje się dopiero kilkaset, spośród docelowych kilkunastu tysięcy, satelit. Oznacza to, że system, relatywnie szybko, może się przeciążyć, przez co jakość świadczonych usług obniży się znacząco.

Przyglądając się cenom Starlink, do głowy przychodzi mi tylko jedno podsumowanie. Jak to dobrze, że mam w mieszkaniu światłowód.