IoT pomoże zarządzać wielkimi szklarniami

IoT pomoże zarządzać wielkimi szklarniami

Internet rzeczy coraz śmielej wkracza do kolejnych dziedzin życia. W rolnictwie obecny jest już relatywnie długo, gdzie ułatwia funkcjonowanie większych gospodarstw. Teraz znalazł zastosowanie również w szklarniach.

Efekt skali: jeden pomiar to nie problem, cała hala – bardzo ciężkie zadanie

Jak powszechnie wiadomo szklarnie budowane są po to, by zapewnić hodowanym w nich roślinom możliwie najlepsze warunki rozrostu. W tym celu obsługa hali dba, by podstawowe parametry, takie jak ciśnienie atmosferyczne, temperatura, wilgotność czy nasłonecznienie były na odpowiednim poziomie. Ich analiza jest prosta – wystarczy porównać odczyty z przyrządów pomiarowych z wartościami zadanymi. W przypadku niewielkiej hali – żaden problem. W przypadku tych największych – zadanie niemal nie do ogarnięcia.

Gdzie człowiek nie może tam IoT pośle

Rozwiązaniem na problemy największych szklarni jest zautomatyzowany czujnik opracowany przez firmę Autogrow. Wystarczy wyposażyć halę w sieć czujników Folium i połączyć z systemem centralnym, by otrzymać precyzyjną mapę warunków środowiska panujących wewnątrz szklarni. Pomiary dokonywane są całkowicie automatyczne, a operator systemu dostaje odpowiednie notyfikacje o zmianach. Dzięki temu od razu widzi, że jednym obszarze szklarni jest problem i ma wystarczająco dużo czasu na odpowiednią reakcję.

Automatyzacja to przyszłość

Dostępność takich urządzeń jak opisywane Autogrow Folium to spore ułatwienie, ograniczające w znaczny sposób czas poświęcany na niepotrzebne, powtarzalne czynności dokonywane przez ludzi. Dzięki nowej technologii możliwe jest oddelegowanie zasobów ludzkich do innych, znacznie bardziej wymagających prac, co w dłuższej perspektywie pomaga zoptymalizować funkcjonowanie przedsiębiorstwa ale też obniżyć jego koszty działalności. Zastosowanie technologii internetu rzeczy to dla przedsiębiorcy spory wydatek, zwłaszcza przy niewielkiej działalności, jednak ten z biegiem czasu z pewnością będzie się zwracał, a w niektórych przypadkach przyniesie również korzyści niefinansowe. W takiej szklarni, dopilnowanie lepszych warunków hodowli to też lepszy smak hodowanych roślin, a co za tym idzie ich większa sprzedaż.

Internet rzeczy to technologia, która ma szanse odmienić współczesne rolnictwo, podnosząc jego wydajność i jakość produktów. Być może pewnego dnia trafi również do mniejszych gospodarstw.

Źródło: Fierce Electronics