IoT przyniesie potężne zyski operatorom mobilnym

IoT przyniesie potężne zyski operatorom mobilnym

Z opublikowanego przez Juniper Research raportu wynika, że internet rzeczy będzie dla dostawców usług mobilnych prawdziwą żyłą złota. O ile tylko zbudują na czas odpowiednio wydajne sieci 5G.

Wraz z wzrostem popularności internetu rzeczy, zwłaszcza w postaci smart miast, inteligentnych samochodów itp., dotychczasowy ruch sieciowy ulegnie znaczącej zmianie. Udział internetu rzeczy w całości połączeń sieciowych będzie się konsekwentnie zwiększał, choć, jak przewidują analitycy, do 2025 roku wyniesie zaledwie 5% ogółu zestawianych połączeń. Może się wydawać, że jest to niewiele, jednak należy zwrócić uwagę, że mówimy o sytuacji za 5 lat, kiedy dzięki wdrożeniu sieci 5G, ruchu sieciowego będzie odpowiednio więcej niż współcześnie. Po stronie operatorów oznacza to konieczność jak najszybszego dostosowania się do nowych realiów i sprawnej budowy sieci 5G, jednak już teraz wiadomo, że ci mogą być spokojni o koszta inwestycji, zgodnie z danymi wykazanymi w raporcie, inwestycja zwróci się bardzo szybko.

IoT przyniesie potężne zyski operatorom mobilnym
fot. CISO MAG

8 miliardów dolarów

Szacunki Juniper Research z pewnością wywołują pozytywny nastrój u operatorów. Wszystko dlatego, że połączenia IoT, zgodnie z przypuszczeniami, przyniosą im, w ciągu najbliższych pięciu lat, aż 8 miliardów dolarów zysku. Jak na 5% udziału w całości – bardzo konkretna suma, o którą z pewnością warto zawalczyć.

Przede wszystkim miasta i samochody

Wiemy już, że udział IoT w całym ruchu sieciowym wyniesie 5%. Co istotne, aż 70% z tego wygenerują smart miasta i samochody posiadające systemy wymagające stałego połączenia z internetem. Oznacza to, że udział sprzętów IoT dedykowanych użytkownikom domowym będzie relatywnie niski. Rozwiązania internetu rzeczy mimo, że coraz popularniejsze, z lekkim oporem zdobywają serca konsumentów. Z pewnością w miarę upływu lat to się zmieni, jednak jeszcze nie dziś, a prawdopodobnie nawet nie w ciągu najbliższych kilku lat.

Co do jednego nie ma wątpliwości – internet rzeczy w ciągu najbliższych kilku lat będzie rozwijał się coraz szybciej, nad czym wszyscy zainteresowani muszą przejść do porządku dziennego i dostosować się do nowej rzeczywistości. Jak przy każdej zmianie, również tutaj zapewne dojdzie do przetasowania na co najmniej kilku płaszczyznach funkcjonowania sieci, dlatego warto już teraz być gotowym.

Źródło: Enterprise IoT Insights