IS-Wireless: 5G to szansa dla państw Trójmorza

IS-Wireless: 5G to szansa dla państw Trójmorza

Podczas szczytu państw Trójmorza w Sofii przedstawiciel IS-Wireless, polskiego producenta infrastruktury 5G w modelu otwartym, zaproponował utworzenie inicjatywy, która może przyczynić się do szybszego rozwoju technologicznego państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Model otwarty to szansa dla nowych dostawców

Zdecydowana większość infrastruktury sieciowej, jaka obecnie funkcjonuje na świecie i z jakiej korzystają polscy operatorzy, tworzona jest w modelu single RAN. Oznacza to, że całość wykorzystywanych urządzeń pochodzi od jednego dostawcy, dysponującego pełną kontrolą nad infrastrukturą.

W przypadku modelu otwartego – open RAN, w ramach tej samej sieci bezprzewodowej może funkcjonować sprzęt od wielu dostawców. Atutami tego modelu są większa elastyczność, bezpieczeństwo i możliwości konfiguracji, a także uniezależnienie się od woli jednego podmiotu, z którym podpisano umowę na budowę i zarządzanie infrastrukturą.

Jednym z producentów korzystających z modelu otwartego jest polska firma IS-Wireless. To właśnie jej przedstawiciel, Artur Chmielewski, zaproponował podczas szczytu Trójmorza ciekawą ideę, która może okazać się istotna dla przyszłości tej części Europy.

Mamy potrzebną technologię, ale musimy działać wspólnie

Inicjatywa Trójmorza składa się z 12 państw. Poza Polską tworzą ją kraje położone między trójką mórz: Bałtyckim, Śródziemnym i Czarnym. Są to: Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria i Rumunia. To właśnie władze tych państw, zebrane na szczycie, usłyszały o konieczności budowy wspólnej organizacji, której zadaniem będzie ułatwienie budowy sieci 5G w modelu open RAN. Jak podkreślił Artur Chmielewski, na terenie państw Trójmorza funkcjonują tego typu dostawcy infrastruktury, którzy jednak, by przebić się ze swoją ofertą, muszą współdziałać.

Łączność 5G to wielka szansa nie tylko dla sektora komunikacyjnego, ale też całego przemysłu, dlatego warto, by budować i rozwijać ją również na miejscu, w Polsce.

5G to paliwo dla postępu cyfryzacji. Musimy jednak zmienić sposób, w jaki budujemy sieć. Podejście oparte o otwarte standardy, które my obraliśmy, różni się od tradycyjnego sposobu budowy sieci poprzednich generacji. Nasze rozwiązania mogą działać na dowolnym sprzęcie komputerowym i infrastrukturze radiowej każdego dostawcy, który zdecyduje się otworzyć swój interface. Oznacza to, że otwieramy ekosystem sieci. Rozwiązania Open RAN doskonale nadają się do działania w chmurze. Dlatego właśnie potrzebujemy wspólnych działań z ekspertami na tym polu. My dysponujemy już działającym 5G, które ostatnio zaprezentowaliśmy w czasie największych targów telekomunikacyjnych Mobile World Congress w Barcelonie. Nie możemy dłużej zwlekać. Już pora zacząć wspólną pracę.

Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless