Jaguar

Jaguar: od 2025 roku będziemy produkować tylko pojazdy elektryczne

Jaguar ujawnił więcej szczegółów dotyczących zaktualizowanej strategii firmy nazwanej jako Reimagine. W ramach zmian, Jaguar będzie od 2025 roku produkował jedynie samochody elektryczne. Co jeszcze czeka fanów popularnej marki?

Jaguar od 2025 roku będzie budować tylko i wyłącznie samochody elektryczne. W międzyczasie, marka Land Rover również ulegnie modzie na elektryki, prezentując sześć nowych samochodów na baterie. Do 2030 roku, Land Rover szacuje, iż sprzedaż samochodów elektrycznych z portfolio marki wyniesie około 60% całej sprzedaży.

Jaguar stawia na elektryki

Do budowy swoich nowych samochodów, grupa będzie korzystała z trzech platform kompatybilnych z całkowicie elektrycznym układem napędowym. To EMA oraz MLA. Land Rover posiada w swoim portfolio trzy rodziny SUV-ów: Range Rover, Discovery oraz Defender. Firma nie poinformowała, które samochody będą jako pierwsze dostępne w wersji z akumulatorem zamiast zbiornikiem na paliwo.

W międzyczasie, Jaguar ma zastosować elektryczną architekturę w swoich nadchodzących pojazdach. Obecnie dostępne konstrukcje takie, jak Jaguar XE, XF, E-Pace i F-Pace zostaną wycofane i zastąpione wersjami całkowicie elektrycznymi.

Inwestycja Jaguara w segment „elektryków” ma pochłonąć około 2,5 miliarda funtów. Firma musi się pospieszyć, ponieważ za przekroczenie norm emisji w 2020 roku już musi zapłacić 35 milionów funtów kary. Oprócz elektryków, Jaguar pracuje nad pojazdami z wodorowymi ogniwami paliwowymi i planuje rozpocząć ich testy drogowe jeszcze na przestrzeni 2021 roku. Prezes firmy przekazał, że w przypadku Jaguara oraz całej grupy będzie liczyła się „jakość, a nie ilość”.