AI

Jak AI może uratować zagrożone gatunki słoni

Przez ostatnie stulecie, światowa populacja słoni zmniejszyła się o 97%. AI może pomóc w uratowaniu zagrożonych gatunków.. Organizacja WCS wskazała, że pozyskiwanie kości słoniowej oznacza śmierć 35 000 zwierząt każdego roku, więc jest o co walczyć.

Potrzeba zmiany

W 2017 roku rząd USA zniósł zakaz importu ciał słoni, a organizacja PETA zaledwie tydzień temu rozpoczęła śledztwo przeciwko amerykańskiemu obywatelowi, który strzelał do młodego zwierzęcia w południowoafrykańskim Kruger National Park, gdzie polowanie jest wzbronione. Dodatkowo, kość słoniowa wciąż sprzedawana jest w dużych ilościach we wschodnich regionach Azji, głównie w Chinach.

Jeśli nic z tym nie zrobimy, większość (o ile nie wszystkie) naturalnie żyjące gatunki słoni mogą wyginąć już za 20 lat.

Jak AI może uratować zagrożone gatunki słoni
… a nawet za 15 lat / fot. Unsplash

Nadchodzi jednak nowa nadzieja. Jest to inicjatywa niewielkiej firmy Smart Parks. Chce ona wspomóc światowe organizacje, takie jak Save The Elephants, The World Wildlife Fund i PETA. Nazywa się OpenCollar.io.

Nadzieja w AI

OpenCollar ma oferować ogólnodostępną, darmową bibliotekę danych pochodzących z urządzeń śledzących pozycję zwierząt (np. obróż). Smart Parks chce również dostarczać takie obroże do potrzebujących parków i regionów, jednocześnie pracując nad ulepszaniem tej technologii.

Co to oznacza? W skrócie, darmowa natura OpenCollar otworzy drzwi dla wielu naukowców i specjalistów (zarówno od sprzętu, jak i oprogramowania), którzy będą mogli rozwijać narzędzia firmy Smart Parks. Tysiące osób pracujących nad jednym projektem może wspólnie uratować zagrożone słonie, jak i inne gatunki zwierząt.

Jak AI może uratować zagrożone gatunki słoni
Dane z tych urządzeń pomogą także w tworzeniu AI / fot. hackster.io

Smart Parks łączy także siły z Hackster.io, społecznością liczącą ponad 1,5 miliona programistów, w projekcie Elephant Edge. Współpraca ta ma przynieść najbardziej zaawansowane urządzenie śledzące pozycję dzikich słoni, napędzane uczeniem maszynowym. Celem Elephant Edge będzie stworzenie nowoczesnego oprogramowania na obroże OpenCollar, które fundowane są w części przez Hackster.io.

Sztuczna inteligencja programu Elephant Edge będzie analizowała dźwięki otoczenia w czasie rzeczywistym, jak również pozycję słoni, ich sposób poruszania się, zmiany w środowisku, i wiele więcej. Dzięki wykorzystaniu biblioteki OpenCollar, narzędzie to będzie ciągle ulepszane.

Słonie to bardzo wartościowe zwierzęta dla naszego ekosystemu. To niesamowite, że AI dołącza do walki o ich przetrwanie. Więcej o projekcie i sposobach, w jakich możemy pomóc, dowiemy się tutaj.