Światłowód jest przyszłością Internetu Rzeczy
Światłowód jest przyszłością Internetu Rzeczy | pxfuel.com

Japończycy pobili rekord prędkości internetu. Chcielibyście taki w domu?

Zdecydowana większość mieszkańców Polski, z uwagi na szybki rozwój infrastruktury stacjonarnej i mobilnej, nie narzeka na problemy z szybkością i stabilnością połączenia internetowego. Możliwości łącz, którymi dysponujemy już teraz, wciąż mogą być konsekwentnie rozszerzane. Jak bardzo? To właśnie udowodnili japońscy naukowcy.

Choć na łamach oiot.pl z reguły piszemy o internecie mobilnym, zwłaszcza 5G, wydarzenia ostatnich dni zasługują na odrębną wzmiankę. Porzucając świat fal radiowych, zwróćmy się na chwilę ku technologii kablowej, bo właśnie tam miało miejsce niebagatelne wydarzenie – ustanowienie nowego rekordu szybkości internetu.

Nowy rekord prędkości internetu dwukrotnie przebija poprzedni!

Autorami poprzedniego rekordu prędkości byli również Japończycy, jednak we współpracy z naukowcami z Wielkiej Brytanii. Udało się wówczas ustabilizować połączenie sieciowe z prędkością 178 terabitów na sekundę. Wspomniany rekord przetrwał jednak jedynie rok. Japończycy, po raz kolejny, postanowili podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej.

Do pobicia rekordu wykorzystano połączenie światłowodowe o długości 3001 kilometrów. Jak czytamy w oficjalnej informacji, uzyskana prędkość to niebotyczne 319 terabitów na sekundę.

Z dokładnymi parametrami transmisji można zapoznać się tutaj, najciekawszy jest jednak fakt, że do pobicia rekordu wykorzystano zwykły kabel światłowodowy, dokonując tylko lekkich modyfikacji w urządzeniach obsługujących połączenie. Oznacza to, że wyniki osiągnięte w warunkach laboratoryjnych są jak najbardziej możliwe do powtórzenia w zastosowaniach rzeczywistych, oczywiście po dokonaniu szeregu nie aż tak skomplikowanych zmian.

Najszybsze łącza oferowane klientom indywidualnym w Polsce, mają prędkość do 1 Gb/s. Rekordowe połączenie Japończyków jest zatem 319 000 razy szybsze. Chcielibyście taki internet w domu? Biorąc pod uwagę obecne możliwości urządzeń odbiorczych, to byłby solidny przerost formy nad treścią.