Każda żarówka może być „smart” - wystarczy inteligentny przełącznik

Każda żarówka może być „smart” – wystarczy inteligentny przełącznik

Pośród rozmaitych akcesoriów inteligentnego domu, oprócz żarówek, pasków LED oraz lamp nocnych, można znaleźć także produkty, które pozwalają połączyć zwykłe akcesoria ze światem smart. Jednym z takich urządzeń jest nowy przełącznik Amazon z serii Amazon Basics.

Nie potrzebujesz smart żarówki

Inteligentne oświetlenie ma swoje plusy. Nowoczesne, inteligentne żarówki są w stanie zmieniać kolory, przyciemniać jasność, a niektóre nawet migać w rytm muzyki. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne i na pewno nie wszystkim z nas potrzebne.

W dodatku, w niektórych miejscach w domu na pewno znajdziemy miejsca, gdzie wstawienie smart żarówek po prostu nie jest możliwe ze względu na wykorzystanie nietypowych rozwiązań oświetleniowych. Jest jednak jedna rzecz uniwersalna dla większości żarówek w domach – przełączniki.

Amazon Basic Smart Switch ma na celu zastąpienie zwykłego przełącznika – takiego, którym po prostu włączamy i wyłączamy światło w pokojach – inteligentnym przełącznikiem.

Każda żarówka może być „smart” - wystarczy inteligentny przełącznik
Amazon Basic Smart Switch

Jak to działa?

Smart Switch od Amazonu łączy się z Wi-Fi, a następnie z aplikacją Alexa, tą samą, która służy do parowania i obsługi smart asystentów z oferty producenta, dostępną w Google Play oraz App Store. Po poprawnym podłączeniu przełącznika do prądu, będzie on widoczny w zakładce „Urządzenia” w dedykowanej apce.

Warto dodać, że Amazon Basic Smart Switch nie wymaga żadnego mostka, łączy się bezpośrednio z Wi-Fi. Wadą natomiast jest fakt, że urządzenie współpracuje jedynie z systemem Alexa, w związku z czym sprawdzi się jedynie, gdy posiadamy już smart asystenta firmy Amazon w postaci Echo lub Echo Dot.

Cena

Obecnie produkt dostępny jest na amerykańskiej stronie Amazon. Istnieje kilka wersji przełącznika: pojedynczy lub potrójny, oba w wersji z regulacją jasności (w przypadku gdy mamy żarówki wspierające takie rozwiązanie) lub bez tej funkcji. W zależności od rozbudowania cena waha się od 17,99 do 20,99 dolarów, a za dodatkowe 17 dolarów dostaniemy również Amazon Echo Dot w zestawie.

Każda żarówka może być „smart” - wystarczy inteligentny przełącznik
Strona Amazon.com

Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu produkt. Niegdyś firma Koogeek oferowała podobne rozwiązanie, w dodatku wspierane przez applowski standard HomeKit. Niestety, smart przełącznik tej firmy był wyceniony o wiele drożej – w większości sklepów kosztował on ponad 200 złotych.

Koogeek jednak nie jest mistrzem w cenowym wyścigu smart przełączników. Jednym z droższych smart switchy na rynku jest urządzenie firmy Eve. W ofercie kilku sklepów kosztuje on niemal 500 złotych, a w tej cenie możemy się już zaopatrzyć w cały porządny zestaw startowy inteligentnego oświetlenia.

Ja osobiście kilka lat temu zainwestowałem w zestaw smart żarówek Philips Hue i systematycznie rozbudowywałem go o kolejne sprzęty. Jednak nadal mam kilka miejsc w domu, w których używam standardowych przełączników, ze względu na brak możliwości wstawienia inteligentnych żarówek. W takim wypadku tanie rozwiązanie Amazona sprawdziłoby się idealnie.