Kia ma pomysł na wykorzystanie zużytych akumulatorów z aut elektrycznych

Kia magazyn energii

(fot. Kia)

Co zrobić z zużytymi akumulatorami, które nie nadają się już do stosowania w samochodzie elektrycznym? Kia znalazła dla nich zastosowanie.

Akumulatory zostaną ponownie wykorzystane

Dużych akumulatorów, które przestaną nadawać się do samochodów elektrycznych, nie można po prostu wyrzucić. To byłaby zbrodnia dla ekologii i naszej planety. Tym bardziej, że auta bezemisyjne mają być właśnie bardziej ekologiczne od spalinowych odpowiedników. Nie mogą więc w tak przerażający sposób zaśmiecać środowiska.

Skoro nie sprawdzą się już w autach elektrycznych, to może znaleźć dla nich inne zastosowanie? Właśnie to zamierza robić Kia, aczkolwiek warto zaznaczyć, że podobne inicjatywy tworzone są również przez innych producentów – np. Nissan.

W celu zrealizowania przedsięwzięcia, Kia nawiązała współpracę ze start-upem encore, którego twórcą jest Deutsche Bahn (DB Bahnbau Gruppe). Startup otrzymuje pakiety akumulatorów z samochodów elektrycznych z całej Europy i konstruuje oraz rozprowadza gotowe systemy magazynowania energii.

(fot. Kia)

Zestawy akumulatorów z elektryków są demontowane do poziomu pojedynczego modułu i poddawane szczegółowym testom diagnostycznym. Poprawnie działające moduły są następnie wykorzystywane w nowych systemach magazynowania energii lub poddawane recyklingowi, w zależności od ich pozostałej pojemności.

Dzięki sukcesowi w elektryfikacji modeli marki Kia bierzemy również odpowiedzialność za akumulatory po ich okresie eksploatacji w samochodach. Współpraca z encore | DB pokazuje, że traktujemy akumulatory jako cenny zasób w kontekście zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jason Jeong, prezes Kia Europe
(fot. Kia)

Pierwsze magazyny energii są już tworzone

Należy mieć na uwadze, że nie mamy do czynienia tylko deklaracjami. W ramach programu pilotażowego są już tworzone magazyny energii, a pierwszy z nich został zaprezentowany w kampusie EUREF w Berlinie, gdzie funkcjonuje on jako część tzw. Micro Smart Grid – sieci energetycznej, w której różne źródła energii, odbiorcy i systemy magazynowania energii są ze sobą połączone.

Dzięki zastosowaniu takiego magazynu energii, można zmniejszyć zależność od sieci energetycznej poprzez przewidywane przepływy energii, a także zwiększyć w całym kampusie udział energii ze źródeł odnawialnych.

Oczywiście należy oczekiwać, że podobne magazyny, wykorzystujące moduły z akumulatorów samochodów Kia, z czasem znajdą zastosowanie również w innych miejscach.

Exit mobile version