pasmo 5G

Kolejne pasmo 5G w Polsce już po wakacjach

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie ogłosiło, że aukcja na pasmo 5G o częstotliwości 3,6 GHz rozpocznie się tuż po wakacjach. Na temat implementacji sieci oraz współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej wypowiedziała się wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Czekamy na wrzesień

Chociaż dokładne daty nie są nam znane, wiceminister cyfryzacji ocenia, że częstotliwość 3,6 GHz zostanie przyznana operatorom sieci na początku roku 2021. Aukcja jest już jednak zaplanowana – ma odbyć się po wakacjach.

Kolejne pasmo 5G w Polsce już po wakacjach
Wanda Buk na antenie radia RMF FM / fot. RMF24

Jak powiedziała Wanda Buk:

Cena wywoławcza w poprzednim postępowaniu była relatywnie wysoka, ale też miejmy świadomość, że nie jest to cena końcowa. Kwota (około 1,9 mld zł planowanych wpływów z aukcji – PAP) była adekwatna do postępowania, które zostało unieważnione. Nie mam takiego przekonania, że trzeba jeden do jednego to postępowanie powtórzyć – sytuacja się zmieniła: nie wiemy, czy UKE nie zdecyduje się na jakieś zmiany warunków. Może będą większe zobowiązania pokryciowe, na pewno będą wymagania związane z bezpieczeństwem, które wprowadziliśmy.

Przywrócone pasmo 5G

Aukcja częstotliwości 3,6 GHz miała odbyć się już w maju tego roku, jednakże została ona unieważniona przez UKE na mocy trzeciej tarczy antykryzysowej. Szkoda, że nie udało się tego dokonać już wtedy, ponieważ każde nowe pasmo rozwija sieć 5. generacji i plasuje Polskę wyżej w rankingach europejskich. Lepiej późno, niż wcale…

Kolejne pasmo 5G w Polsce już po wakacjach
Być może wkrótce osiągniemy pasmo 5G mmWave / fot. oiot.pl

W rozmowie na antenie radia RMF FM wiceminister cyfryzacji wypowiedziała się także na temat wyzwań idących w parze z implementacją krajowej sieci 5G. Szczególnie zwróciła uwagę na bezpieczeństwo i prywatność:

Chcemy tak stworzyć krajowy system cyberbezpieczeństwa, żeby zapewnił bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci.

Pełny wywiad z minister Wandą Buk znajdziemy tutaj.