Czy kolorowe panele fotowoltaiczne to przyszłość energetyki słonecznej?

Franhauer (fot. ise.fraunhofer.de)

Kolorowe panele fotowoltaiczne (fot. ise.fraunhofer.de)

Wyobraź sobie dom przyszłości. Dach, zamiast standardowej czerni, mieni się tęczą kolorów, a jednocześnie generuje energię słoneczną. To nie jest już science fiction. Szwajcarska firma Megasol Energie wprowadza na rynek innowacyjne panele fotowoltaiczne pokryte kolorową powłoką.

Przełom w technologii paneli fotowoltaicznych?

Można by zapytać — czy kolorowe panele fotowoltaiczne to kolejny produkt, którego nikt nie potrzebował? Ale pomyślmy o tym inaczej. Energetyka słoneczna jest przyszłością — to jasne. Ale jak możemy sprawić, aby ta przyszłość była nie tylko ekologiczna, ale także estetycznie atrakcyjna?

kolorowe panele fotowoltaiczne (fot. ise.fraunhofer.de)

Megasol Energie twierdzi, że nowe panele fotowoltaiczne to coś więcej, niż tylko estetyczny dodatek. To przełomowe rozwiązanie, które może zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). Kolorowe panele są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także oferują wysoką wydajność — coś, co do tej pory bywało trudne do osiągnięcia.

Estetyka spotyka wydajność

Kiedy myślimy o panelach fotowoltaicznych, zazwyczaj wyobrażamy sobie ciemne, jednolite powierzchnie. Ale Megasol Energie oferuje coś zupełnie innego: panele w każdym możliwym kolorze i odcieniu. Czy to pastelowe róże, ziemiste zielenie czy głębokie błękity — wszystko jest możliwe.

Co więcej, kolorowe powłoki nie wpływają znacząco na odbijanie promieni słonecznych od powierzchni modułu. Dzięki temu, oferują wydajność na poziomie ponad 90% standardowych paneli. A to wszystko przy utrzymaniu intensywnego koloru niezależnie od padającego światła.

Może wydawać się, że utrata 10% generacji energii to dużo, ale wszystko zależy od kontekstu ich wykorzystania. Jeśli panele mają służyć jednocześnie jako elementy dekoracyjne elewacji, 10% spadek wydajności może być akceptowalny. W końcu, zarówno estetyka, jak i ekologia mają swoją wartość.

Paleta dostępnych kolorów dla modułów fotowoltaicznych SOLARCOLOR. Źródło: Megasol Energie AG.

Jak to zwykle bywa z innowacjami, możemy oczekiwać, że kolorowe panele fotowoltaiczne będą kosztowały więcej niż standardowe panele. Producent nie ujawnia jeszcze szczegółów dotyczących ceny, ale warto zastanowić się, czy wyższa cena może być równoważona większą estetyką i możliwościami.

Exit mobile version