Koniec imprezy! Airbnb chce walczyć z głośnymi lokatorami przy pomocy IoT

Koniec imprezy! Airbnb chce walczyć z głośnymi lokatorami przy pomocy IoT

Problem z uciążliwymi lokatorami urządzającymi głośne imprezy? Chyba każdy, kto kiedykolwiek mieszkał w zabudowie wielorodzinnej wie o czym mowa. Do walki z hałasowaniem właśnie stanął serwis Airbnb, z orężem w postaci inteligentnych czujników hałasu.

Airbnb z grubą pętlą na szyi

W ostatnich tygodniach pętla wokół szyi Airbnb zaciska się coraz mocniej, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. W pierwszym przypadku firma okryła się złą sławą w wyniku głośnej imprezy, która z czasem przerodziła się w strzelaninę z pięcioma ofiarami śmiertelnymi. W Europie przeciwko serwisowi oferującemu mieszkania na doby buntują się studenci i wszyscy ci, którzy chcieliby wynająć mieszkanie na dłuższy okres czasu. Za sprawą Airbnb wynajem długoterminowy przestał być opłacalny, przez co ceny najmu w największych miastach Europy poszybowały w górę. Firma podjęła działania zmierzające do ocieplenia swojego wizerunku, proponując wynajmującym zakup czujników hałasu, które poinformują ich, że lokatorzy zachowują się zbyt głośno,

Koniec imprezy! Airbnb chce walczyć z głośnymi lokatorami przy pomocy IoT
fot. Airbnb

Cena spokoju – 150 dolarów

Wynajmującym mieszkania w ramach Airbnb firma oferuje zniżki na jedno z trzech urządzeń: Minut, NoiseAware albo Roomonitor. Ceny sprzętu wahają się w przedziale od 100 do 150 dolarów amerykańskich, odzwierciedlając różnice w możliwościach sprzętu. Najbardziej zaawansowane, poza poziomem hałasu, monitorują również ruch i wilgotność, dzięki czemu właściciel mieszkania, w przerwach między wynajmami, może je stosować jako namiastkę alarmu.

Nie idźcie tą drogą

Zarówno wynajmowanie całego mieszkania jak i organizowanie głośnych przyjęć stoją w sprzeczności z ideą Airbnb. Domeną serwisu miała być możliwość wynajęcia wolnego łóżka u kogoś, kto w danym momencie przebywa w mieszkaniu – świetna okazja na najtańszy nocleg i nawiązanie nowych znajomości w jednym. Dodatkowo organizując imprezę w budynku zamieszkanym przez wielu lokatorów należy pamiętać, że oni nie mają w tym momencie wakacji i potrzebują odpoczynku.

Koniec imprezy! Airbnb chce walczyć z głośnymi lokatorami przy pomocy IoT
fot. Airbnb

Moim zdaniem zarówno dla samego Airbnb jak i jego klientów lepiej byłoby, żeby usługa wróciła do swojej pierwotnej formy. Obawiam się, że głośnych imprezowiczów w środku urlopu nie jest w stanie powstrzymać nic, nawet inteligentne czujniki.

Źródło: Airbnb