Zbliża się koniec wsparcia dla pierwszego mostka Philips Hue. Co to oznacza?
fot. Philips

Zbliża się koniec wsparcia dla pierwszego mostka Philips Hue. Co to oznacza?

Jeśli jesteście użytkownikami mostka Philips Hue pierwszej generacji, niestety, nie mam dla Was dobrych informacji. Oto bowiem, zgodnie z zapowiedziami, wraz z końcem kwietnia zostanie zakończone jego oficjalne wsparcie.

Philips Hue Bridge v1, czyli pierwsza generacja mostka, wprowadzona została na rynek już osiem lat temu – w 2012 roku. Cztery lata później, w 2016 roku, firma zdecydowała się odświeżyć swój mostek, dzięki czemu na rynku pojawiło się nieco bardziej zaawansowane urządzenie, dodatkowo charakteryzujące się nowocześniejszym designem.

Zbliża się koniec wsparcia dla pierwszego mostka Philips Hue. Co to oznacza?

Jeśli w dalszym ciągu Wasze centrum zarządzania oświetleniem Hue od Philipsa opiera się o mostek pierwszej generacji, musicie wiedzieć, że 30 kwietnia będzie ostatnim dniem wsparcia producenta dla tego modelu.

Z czym się to wiąże?

Najważniejszy jest fakt, że po tej dacie Philips Lighting (czyli Signify) przestanie wspierać mostek pierwszej generacji, co jest równoznaczne z brakiem jakichkolwiek aktualizacji oprogramowania przeznaczonych do niego (w tym również łatek bezpieczeństwa) oraz startą wsparcia dla usług internetowych.

Co więcej, użytkownicy Bridge v1 stracą możliwość sterowania oświetleniem przy pomocy asystentów głosowych, tj. Asystenta Google i Amazon Alexa.

Ostatnim z następstw tej zmiany będzie brak możliwości współpracy Bridge v1 z oficjalną aplikacją Hue (wymaga najnowszego oprogramowania mostka). Użytkownicy tej wersji mostka zostaną zmuszeni do korzystania z aplikacji działającej lokalnie (bez wykorzystania połączenia internetowego), o nazwie Philips Hue Bridge v1.

Signify uspokaja

Zakończenie wsparcia dla mostka pierwszej generacji nie oznacza nadchodzącej premiery kolejnej, już trzeciej. Signify nie zamierza też kończyć wsparcia dla Bridge v2 i oczywiście zaleca użytkownikom poprzednika przejście na nowszy model.

Przedstawiciele firmy zaznaczają też, że decyzja została podjęta przez wzgląd na użytkowników – Bridge v1 jest już przestarzałym urządzeniem. Efektem tego Signify nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ewolucji swojego systemu oświetleniowego w odpowiednim zakresie, począwszy od kompatybilności i jakości do szybkości działania i bezpieczeństwa.

Mostek Hue Bridge 2.0 kosztuje w Polsce ok. 200 zł, więc nie jest to jakiś straszny wydatek. Jeśli komuś zależy na rozwijaniu swojego oświetleniowego systemu, a działa wciąż na starszej generacji mostka, sądzę, że warto zainwestować w nowszy model.