Kraków jest miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które teraz można zwiedzić wirtualnie w ramach Google Arts & Culture. Poznajcie Kraków-wow!
Kraków-wow!, czyli stolica Małopolski w smartfonie
Stolica Małopolski jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polskich miast. Rokrocznie odwiedzają je miliony turystów, pochodzących z różnych regionów i państw, aby przyjrzeć się tradycji oraz legendom, a także średniowiecznym tajemnicom, jakie kryje.
Kraków-wow! to pierwsza w Polsce kolekcja Google Arts & Culture, która została w pełni poświęcona miastu, właśnie została oddana w ręce internautów całego świata. To polskie miasto znalazło się wśród metropolii takich, jak Parma, Atlanta, Rio czy Dubaj. Wśród krakowskiej kolekcji obiektów dostępnych online można obejrzeć 50 wystaw oraz przyjrzeć się dwóm tysiącom eksponatów.
Całość projektu to nie tylko historyczne przedmioty, ale przede wszystkim opowieść o wielu wątkach, które pozwalają zapoznać się z budynkami, festiwalami, dziełami, artystami czy codziennie stosowanymi przedmiotami, używanymi przed laty takimi, jak stroje, zabawki, rękodzieło i obyczaje.
Google Arts & Culture pokazuje krakowskie zakątki
Wystarczy jedno kliknięcie, aby zobaczyć ogromny Rynek Główny, stanowiący podstawę każdej wycieczki do stolicy Małopolski. To właśnie tam możliwe jest usłyszenie hejnału mariackiego, który co godzinę niesie się na sporą część miasta.
Kraków-wow! daje możliwość natychmiastowego odwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu, a w oparciu o Street View, internauta może odbyć wirtualny spacer po Wzgórzu Wawelskim, zajrzeć do komnat królewskich czy przejść się krętymi schodami Smoczej Jamy. Jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów, z którymi można zapoznać się z bliska w trójwymiarze, jest zbroja młodego Króla Zygmunta Augusta.
Niedaleko Krakowa znajdują się również Wielickie Żupy, czyli kopalnia soli, w historycznych czasach należąca do królestwa i przynosząca ogromne dochody dla całej Polski. Również z nią można zapoznać się od środka w ramach Kraków-wow! Dzięki temu można zwiedzić zabytkowe maszyny górnicze, wielkie komory oraz solniczki, czyli arcydzieła ulokowane w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wśród dzieł natomiast, dostępnych w wirtualnej kolekcji, można zobaczyć fotografie obrazów Damy z gronostajem, Dziewczynki z Chryzantemami oraz autoportretu Olgi Boznańskiej.
Internauci mogą również obejrzeć wystawy w Muzeum Etnograficznym oraz poznać liczne legendy m. in. o smoku, Panu Twardowskim czy nawet obejrzeć paradę i strój Lajkonika, który każdego roku przechadza się po krakowskich ulicach.