Zielone dachy (źródło: Pixabay)

Paryskie spadziste dachy staną się zielone

Młodzi architekci opracowali pomysł, który mógłby ożywić Paryż. Mają plan na wykorzystanie spadzistych dachów i chcą uczynić je zielonymi.

Jakie korzyści przynoszą zielone dachy?

Zielone dachy znane są od lat i stosowane coraz częściej, a wszystko dlatego, że mają mnóstwo zalet. Poza tym, że ożywiają przestrzeń, co potrzebne jest szczególnie w miastach. Zimą pozwalają na zaoszczędzenie energii cieplnej przez redukcję strat ciepła, latem natomiast chłodzą, obniżając koszty związane z klimatyzowaniem pomieszczeń. Zielone dachy również tłumią hałas dochodzący z zewnątrz.

Plan na zielone dachy w Paryżu (źródło: MIT)
Plan na zielone dachy w Paryżu (źródło: MIT)

Ludzie tęsknią za zielenią, poszukują jej, a niejednokrotnie dojazd z centrum miasta do większej, zielonej przestrzeni zajmuje sporo czasu. Jeden ze startupów postanowił to zmienić i podjął się zaprojektowania zielonych przestrzeni w Paryżu, wykorzystując do tego drewniane konstrukcje oraz spadziste dachy.

„Postrzegamy to jako sposób na uwolnienie możliwości tych budynków. Te powierzchnie nie były używane w inny sposób, ale w rzeczywistości mogły mieć bardzo pozytywny wpływ na wartość budynków, środowisko i życie ludzi.”

Eytan Levi, współzałożyciel startupu Roofscapes
Model zielonych dachów w Paryżu (źródło: MIT)
Model zielonych dachów w Paryżu (źródło: MIT)

Pierwszy projekt realizowany będzie w samym sercu Paryża

Autorami pomysłu jest trójka architektów, którzy pochodzą z Francji, jednak na studia przenieśli się do Szwajcarii, a następnie trafili do MIT, gdzie zajęli się poszukiwaniem i badaniem metod uczynienia miast bardziej zielonymi. Zdecydowali się na opracowanie płaskich, drewnianych konstrukcji platformowych, które miałyby zostać ulokowane na spadzistych dachach istniejących budynków.

Zespół architektów opracowywał modele dachów i zbierał informacje na temat ich budowy oraz inżynierskich rozwiązań. Jeden z modeli zakładał wykorzystanie przestrzeni trochę powyżej 15 m2. Został zaprezentowany w 2021 roku i zawierał kilka rozwiązań, w zależności od użytych materiałów, zastosowanych kątów nachylenia, czy w postaci drewnianych platform z ogrodami.

W zeszłym roku startup otrzymał dotację od miasta, która pozwoli na wykonanie pierwszego projektu zielonego dachu w sercu Paryża, czyli na dachu dawnego ratusza. Autorzy pomysłu mają zamiar również przeprowadzić testy wpływu takiego rozwiązania na wewnętrzną temperaturę budynku oraz poziom wilgotności. Firma otrzymała już listę ponad 60 budynków, które mogłyby w dokładnie taki sam sposób zazielenić Paryż.

Dachy w Paryżu (źródło: MIT)
Dachy w Paryżu (źródło: MIT)