Pompeje, źródło: Pixabay
Pompeje, źródło: Pixabay

Pompeje wykorzystują fotowoltaikę. Wygląda jak dachówki

Wygląd fotowoltaiki to nie zawsze nudne czarne panele, które pasują do nowoczesnego budownictwa. Włoska firma wykonuje ogniwa w formie płytek polimerowych, które nie tylko pełnią rolę wytwarzania energii, ale również estetycznie wpasują się nawet w historyczne miejsca, takie jak Pompeje.

Wykorzystanie energii słonecznej w wyjątkowych i historycznych miejscach

Fotowoltaika nie musi zawsze być taka sama i narzucać się swoim stosunkowo nowoczesnym wyglądem. Obecne budownictwo wykorzystuje wiele rodzajów paneli, które mogą być stosowane jako źródło energii elektrycznej instalowanej na dachach, balkonach czy w postaci szyb, ale również mogą pełnić rolę typowych elementów konstrukcyjnych czy okien i świetlików.

Problem pojawia się jednak, gdy miejsce charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem i historią. Zastosowanie fotowoltaiki w obiektach zabytkowych zwykle nie jest trafionym pomysłem, stąd idea dostosowania wyglądu ogniw.

Płytki PV, źródło: Dyaqua
Płytki PV, źródło: Dyaqua

Pompeje postawiły na dostosowanie swojej fotowoltaiki do tamtejszego historycznego klimatu i wykorzystały ogniwa do złudzenia przypominające gliniane dachówki. Niezwykłe panele powstały w rodzinnej, włoskiej firmie Dyaqua.

Pompeje z nowoczesną i ekologiczną fotowoltaiką

Płytki fotowoltaiczne, przypominające dachówki, wytwarzane są z przepuszczalnej dla promieni słonecznych mieszanki polimerowej, która pokrywana jest związkami polimerowymi o dedykowanym dla danego miejsca wyglądzie. Płytki fotowoltaiczne mogą przybrać zatem formę przypominającą kamień, drewno, beton czy cegłę i idealnie wpasować się w otoczenie. Pojedynczy moduł zbudowany jest warstwowo ze związku polimerowego, w którego wnętrzu umieszczono tradycyjne, monokrystaliczne ogniwa krzemowe.

Budowa płytki PV, źródło: Dyaqua
Budowa płytki PV, źródło: Dyaqua

Produkowane przez firmę Dyaqua płytki fotowoltaiczne wykorzystują do produkcji energii naturalny proces fotokatalityczny, czyli aktywowany przez światło, który pozwala na oczyszczanie powietrza oraz powierzchni płytek. Ogniwa są wytrzymałe i wykonane z materiałów, które w przyszłości będzie można poddać recyklingowi lub wykorzystać ponownie.

Różne powierzchnie płytek, źródło: Dyaqua
Różne powierzchnie płytek, źródło: Dyaqua

Od 2015 roku takie rozwiązanie pokryć dachów, ścian czy nawet podłóg uznawane jest przez włoskie Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowego i Działalności i Turystyki (MiBACT), jako rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obrębie dziedzictwa kulturowego.