Fabryka we Wrocławiu, źródło: Roltec

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne będą produkowane we Wrocławiu

W nadchodzącym 2023 roku firma Roltec ma zamiar uruchomić swoją pierwszą fabrykę cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Jak są zbudowane i czym różnią się od tradycyjnych ogniw krzemowych?

Wysoka wydajność i recykling w technologii CIGS

Panele fotowoltaiczne, które mają być produkowane przez firmę Roltec na terenie Wrocławia, mają powstawać w technologii CIGS („Copper Indium Gallium and Selenide”). To rozwiązanie pozwala na tworzeniu cienkich ogniw słonecznych, których budowa opiera się o osadzanie miedzi, indu, galu i selenu na powierzchni szklanego podłoża. Taka technologia sprawia, że ogniwa fotowoltaiczne osiągają lepszą odpowiedź widmową w porównaniu do tradycyjnych ogniw krzemowych, co oznacza, że osiągany jest wyższy poziom pochłaniania promieniowania słonecznego, a uzyski są wyższe o ok. 15%.

Budowa ogniwa PV, źródło: Roltec
Budowa ogniwa PV, źródło: Roltec

Technologia CIGS pozwala na zużycie od 5 do 10 gramów materiału na każdy metr kwadratowy paneli, z którego tworzony jest absorber. Recykling obecnych ogniw fotowoltaicznych i proces odzyskiwania czystego krzemu jest realny, co udowodniła już swoją metodą Politechnika Gdańska. W przypadku ogniw cienkowarstwowych już opracowano metodę ich recyklingu, którego odzysk materiałów może zostać osiągnięty na poziomie 98%.

Ogniwa w architekturze i wrocławska fabryka Roltec

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, których produkcja ma ruszyć już w przyszłym roku, są estetyczne i nie otrzymały ramki, ponadto są wytrzymałe i mogą zostać wykorzystane do miejskich fasad w postaci technik BIPV (Building Integrated Photovoltaics) oraz BAPV (Building Applied Photovoltaics).

Moduły BIPV i BAPV pozwalają na zintegrowanie się paneli z budynkiem jako pokrycia dachowe czy elewacyjne z tą różnicą, że BIPV wprowadzany jest już na etapie wznoszenia budynku lub jego remontu, a same panele uznawane są za materiał alternatywny dla tradycyjnych elementów konstrukcyjnych, natomiast w przypadku BAPV elementy fotowoltaiczne instalowane i dopasowywane są do budynków oraz już istniejących konstrukcji.

Planowana we Wrocławiu fabryka ma obejmować halę produkcyjno-magazynową wraz z aneksem technologicznym, a także część socjalną i budynek biurowy. Inwestycja ma wynieść około 250 milionów złotych i zapewnić zatrudnienie grupie 240 osób. Liczba wyprodukowanych w ciągu roku ogniw, w przeliczeniu na ich moc, ma wynieść 50 MW.