Hull w UK, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus
Hull w UK, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus

Polska zakupiła satelity optoelektroniczne. Szczegółowość obrazu do 30 centymetrów

Agencja Uzbrojenia wraz z Airbus Defence and Space zawarły umowę, która dotyczy zakupienia przez Polskę dwóch satelitów optoelektronicznych i stacji odbiorczej. Inwestycja pochłonie 575 milionów euro, a ich wyniesienie na orbitę ma odbyć się przed 2027 rokiem.

Umowa Polski i Francji dotycząca nowych satelitów

27 grudnia doszło do zawarcia umowy, w której pośredniczył polski Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Sił Zbrojnych Francji Sébastien Lecornu. Umowa dotyczy zakupu dwóch satelitów optoelektronicznych, które mają służyć Polsce nie tylko w celach typowo wojskowych, ale również w zakresie cywilnym, na przykład w pracach w obrębie środowiska, klimatu, rolnictwa oraz podczas opracowywania map.

Stadion w Paryżu, zdjęcie z konstelacji Pleiades, do której dołączą satelity optoelektroniczne, źródło: Airbus
Stadion w Paryżu, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus

Satelity optoelektroniczne mają zostać wyniesione przed 2027 rokiem, a już w przyszłym roku Polska otrzyma dostęp do zasobów tworzonych przez satelity konstelacji Pleiades Neo, do której nowe satelity również zostaną dołączone.

Huragan Irma, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus
Huragan Irma, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus

Satelity optoelektroniczne własnością Polski

Satelity optoelektroniczne, które często uznawane są jako zasób służący jedynie wojsku, będą także formą pomocy dla administracji publicznej. Nowo zakupione satelity mają uzupełniać już istniejące i wykorzystywane przez Polskę systemy konstelacji COSMO-SkyMed. W ten sposób możliwe będzie aktualizowanie istniejących i tworzenie nowych map, a także usprawni się proces oceny szkód czy rozliczania upraw.

Wulkan Stromboli, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus
Wulkan Stromboli, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus

Wyniesione już satelity, które należą do konstelacji Pleiades, pozwalają obecnie na obserwację w z rozdzielczością do 30 centymetrów, co daje takiemu systemowi możliwość przechwycenia obrazów wysokiej jakości.

Aby satelity optoelektroniczne mogły realizować swoje zadanie, konieczny jest dostęp do światła dziennego, dlatego istotna jest współpraca z dotychczas wykorzystywanym przez Polskę włoskim systemem COSMO-SKyMed. Bazuje on na działaniu radarów. Połączenie obu systemów pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu i informacji.

Polska jest pierwszym krajem, który nabył takie satelity wraz ze stacją naziemną. Podobne systemy produkowane są już w USA i Francji.

Rzym, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus
Rzym, zdjęcie z konstelacji Pleiades, źródło: Airbus