Happy Valley, źródło: 5B Maverick
Happy Valley, źródło: 5B Maverick

Ten sprzęt potrafi „zasadzić” całą farmę fotowoltaiczną w jeden dzień. Jak?!

Firma 5B Maverick z Australii zajmuje się ekspresowym montażem ogniw fotowoltaicznych na całym świecie. W ciągu jednego dnia była w stanie zainstalować panele o łącznej mocy 98 kWp! Jak to możliwe?

Gotowe bloki modułów fotowoltaicznych

Technologia wykorzystywana przez 5B Maverick opiera się o tworzenie połączonych i okablowanych modułów jeszcze w fabryce, które w odpowiedni sposób są składane, a następnie przewożone do wyznaczonej lokalizacji. Maksymalna liczba paneli w jednym module wynosi 90 sztuk, a ich montaż polega na rozłożeniu modułów (złożonych w formę harmonijki) i połączeniu ich na zasadzie plug & play, co maksymalnie ogranicza czas i liczbę osób potrzebnych do zatrudnienia na miejscu montażu i składania farmy.

Albury, źródło: 5B Maverick
Albury, źródło: 5B Maverick

Bloki tworzone przez 5B Maverick są pakowane w pionie, co pozwala na zmniejszenie liczby transportów. Cztery tego typu moduły blokowe mieszczą się w kontenerze, którego łączna masa jest mniejsza niż 6 ton.

Zalety australijskiej technologii 5B Maverick

Tak opracowany system, poza szybkością montażu, jest przede wszystkim bezpieczny, gdyż nie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu. Ponadto koszty montażu i przewozu są niższe, dzięki czemu inwestycja staje się jeszcze bardziej ekologiczna i opłacalna.

Mniejszy koszt dotyczy również prac budowlanych, które nie są konieczne do wykonania w porównaniu do tradycyjnych farm fotowoltaicznych. Nie ma również korytarzy i ruchomych części, a odstępy pomiędzy konkretnymi rzędami ogniw są minimalne, dzięki czemu teren, na którym lokalizuje się farmę jest maksymalnie wykorzystany.

Firma wykonała już sporo projektów. Jeden z nich pozwolił na stworzenie farmy o łącznej mocy 12,8 MWp, która zlokalizowana została w Happy Valley. Budowa trwała 52 dni, a załoga pracowników koniecznych do zrealizowania takiej instalacji obejmowała zaledwie 13 osób.

Happy Valley, źródło: 5B Maverick
Happy Valley, źródło: 5B Maverick